Blog

ATP 250 ŠENŽEN: Veliki podvig Viktora Troickog,  servis bombama razneo Davida Ferera

ATP 250 ŠENŽEN: Veliki podvig Viktora Troickog, servis bombama razneo Davida Ferera

Viktor Troicki koracima "od sedam milja" grabi ka povratku u vrh svetskog tenisa. Iako trenutno tek 174. na ATP listi, naš as igra kao u najboljim danima, kada je bio na pragu ulaska u prvih deset (najbolji plasman 12. mesto). To dokazuje i fantastičan trijumf nad petim igračem sveta i prvim nosiocem turnira u kineskom gradu Šenženu, Davidom Fererom - 6:3, 6:4 za svega 66 minuta igre.

Viktor je bio dominantan gotovo čitavim tokom meča. Svoje servis gemove je završavao ekspresno, često za minut ili par sekundi više. Ubitačnim servis bombama (13 aseva, realizacija prvog servisa neverovatnih 91%, 30/33) prosto je razneo Španca, koji je imao jako malo prilika da učini nešto više. Jedinu pravu šansu u prvom delu igre propustio u petom gemu, kada nije iskoristio brejk loptu. U narednom gemu Viktor uzima servis protivnika i veoma brzo nakon toga stiže i do 5:2. Tada na servis Ferera propušta dve set lopte, ali već u svom narednom servis gemu bez većih problema dolazi do vođstva od 1:0 u setovima - 6:3.

U drugom setu, Troicki pravi rani brejk, a tri prva svoja servis gema dobija bez izgubljenog poena. Sve ide dobro do 5:4, kad Viktor servira za meč. Tada ga je, usled male nervoze zbog blizine velikog trijumfa, malo izdao servis i od 40:15 i propuštene dve meč lopte Ferer pravi mini seriju i stiže do prilike da vrati brejk. Ipak, iako je u poslednjem gemu duela promašio čak šest prvih servisa zaredom, hrabrom igrom naš reprezentativac uspeva da spase brejk loptu i privede meč kraju.

To je i prva Viktorova pobeda nad Fererom, posle tri poraza (poslednji susret su imali 2011. na turniru Masters 1000 serije u Monte Karlu, trijumf Španca u dva seta 6:3,6:3). Što je još mnogo važnije, to je i prekid Viktorove serije poraza protiv top-ten igrača duge čak pet godina. Na turniru u Bankoku 2009. je savladao tada sedmog igrača planete, Francuza Žo-Vilfrida Congu. Dueli sa igračima iz najužeg svetskog vrha su uvek bili "rak-rana" za našeg asa (skor 4-47), pošto je često ispuštao dobijene mečeve protiv najboljih (vođstvo od 3:1 u petom setu protiv Novaka Đokovića na US Openu, čak 5:2 takođe u petom setu protiv Endija Marija na "Rolan Garosu", dve meč lopte protiv Rafaela Nadala na turniru u Tokiju itd.).

Protivnik srpskog tenisera u četvrtfinalu Šenžena je još jedan igrač protiv koga ima negativan skor (0:1), Kolumbijac Santjago Hiraldo.

Naš as ako nastavi sa ovako dobrim igrama ima realne izglede da već do kraja ove godine uđe u prvih sto i obezbedi sebi da za Australijen Open ne mora da igra kvalifikacije.