Blog

ATP 250 TURNIRI ČENGDU i ŠENŽEN: Pobede Janka i Viktora, jak otpor Dušana Dimitrovu

Janko Tipsarević polako se vraća u staru formu i na putu je da se vrlo brzo vrati u 100 najboljih tenisera sveta. Srpski reprezentativac ostvario je u Šenženu još jedan trijumf nad renomiranim protivnikom. Benoa Per, šesti "kosturaš", poražen je od Tipsarevića nakon velike borbe u tri seta - 6:0, 6:7 (5:7), 7:5.

Francuz je 38. igrač sveta, dok je Janko trenutno tek na 224. poziciji ATP liste.

Posle podviga na US Openu protiv Sema Kverija, Tipsarević je tako u kratkom roku savladao još jednog igrača iz top 50.

U uvodnom setu Janko je dominirao i na kraju "počastio" kontroverznog francuskog tenisera "krompirom". Ništa neobično za Pera, koji je poznat po igri "toplo-hladno", može da pobedi skoro svakog protivnika, ali i da izgubi od mnogo lošije rangiranih igrača. U durgoj deonici, Francuz je odlično startovao i odmah došao do brejka prednosti (0:2). Međutim, Tipsa je odmah uzvratio ribrejkom i vratio set u egal (2:2). U narednim gemovima bilo je novih prilika za oduzimanje servisa, ali brejka više nije bilo, tako da je set odlučen u uzbudljivom taj-breku. Poveo je Janko sa 3:0, bio na pragu pobede, ali je tada popustio. Nepredvidivi Per je zgrabio svoju šansu i serijom 2:7 došao do izjednačenja u setovima (1:1).

Veoma neizvestan bio je i treći set. Tipsarević je već u drugom gemu prokockao veliku priliku, 0:40 i tri vezane brejk lopte za vođstvo od 2:0. Kazna je stigla u često neugodnom, simboličnom sedmom gemu, Per je uspeo da oduzme servis srpskom teniseru (3:4). Janko je imao brejk-bek šansu u narednom gemu, ali je nije iskoristio. Francuz je poveo sa 3:5 i došao na prag pobede. Međutim, tada sledi novi period furiozne igre srspkog asa. Tipsarević je dobio četiri gema u nizu, iskoristivši treću meč loptu u presudnom 12. gemu odlučujućeg seta.

Protivnik Janka u četvrtfinalu je, neočekivano, Tunižanin Malek Žaziri, koji je iznenadio drugog nosioca Davida Gofana i pobedio ga sa 2:1 u setovima (7:6 (7:2), 3:6, 6:2).

Viktor Troicki se opet malo igrao sa živcima svojih navijača, ali je ipak sve okončano hepiendom. Posle jučerašnjeg prekida zbog kiše pri vođstvu srpskog tenisera od 6:3, 3:2 uz brejk prednosti, logično je bilo očekivati rutinski trijumf našeg asa protiv supertalentovanog tinejdžera iz Norveške, Kaspera Ruda. I jeste ekspresno Viktor stigao do 5:3, ali je tada došlo do pada koncentracije srpskog igrača i na 5:4 nije uspeo da završi meč, već je dozvolio ribrejk mladom Skandinavcu.

I ne samo to, kod 5:6, Rud je imao 0:40 i tri vezane set lopte za izjednačenje na 1:1. Ipak, tada se Troicki pribrao, uspeo da zadrži svoj servis i uđe u taj-brek (6:6). U 13. gemu presudilo je iskustvo našeg tenisera, koji je sa 7:4 dobio taj-brek i tako ipak sa 2:0 u setovima obezbedio plasman u drugo kolo Čengdua.

Rival Viktora u narednoj rundi mu je Markos Bagdatis. Kipranin je nakon tri taj-breka bio bolji od Španca Pabla Karenja Buste (6:7, 7:6, 7:6).

Nažalost, Dušan Lajović je eliminisan u Čengduu. Duci je u drugom kolu pružio jak otpor favorizovanom Grigoru Dimitrovu, ali je Bugarin ipak slavio u dva seta - 6:7 (1:7), 4:6. U celom meču viđen je samo jedan brejk, u prvom gemu druge deonice. Tada je borbeni Lajović anulirao čak četiri prilike za oduzimanje servisa (0:40 i još jedna prednost za Dimitrova), ali je peta brejk lopta bila kobna. To je, kasnije se pokazalo, bio presudni trenutak ovog duela.