Blog

EVROPSKO PRVENSTVO ZA ODBOJKAŠICE: Srbija u polufinalu, čelindž pobeda protiv Belgije

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije je u polufinalu Evropskog prvenstva! Naše odbojkašice su teškom mukom došle do pobede protiv domaćina Belgije - 3:1 (19:25, 29:27, 25:11, 25:18), iako krajnji rezultat to ne pokazuje. Meč je igran pred 5.000 gledalaca u "Loto areni" u Antverpenu.

Presudni trenutak meča bio je video čelindž za naš tim pri rezultatu 28:27 za Srbiju u drugom setu. Linijske sudije su dosudile aut posle smeča Maje Ognjenović, ali je video snimak pokazao da je lopta bila dobra, pa je najneizvesniji i, pokazaće se, odlučujući drugi set pripao našoj selekciji. Da nije bilo snimka, očigledna sudijska krađa u korist domaćina mogla nas je vrlo lako koštati eliminacije.

maja carica

Kapiten i tehničar naše reprezentacije, Ognjenovićeva, bila je i ubedljivo najbolja u srpskom nacionalnom timu, u ovom, ne naročito kvalitetnom, meču četvrtfinala. Sve ostale srpske odbojkašice nisu bile na nivou prethodnih mečeva. Najefikasnija naša igračica je bila, po običaju, Tijana Bošković. Korektor srpskog tima je zabeležila 23 poena, ali daleko od toga da je briljirala, osim u bloku (4 poena). Čak deset poena Boškovićka je zabeležila u prvom setu, u kom su ostale naše odbojkašice potpuno zakazale u napadu i koji je Belgija veoma lako i ubedljivo rešila u svoju korist - 19:25. Naročito je podbacila Brankica Mihajlović, koja je u prvom i početkom drugog seta pružila ubedljivo najslabiju igru otkad je član nacionalnog tima. Uvodni set je završila bez poena, uz veliki broj grešaka, pa pošto je u kontraritmu nastavila i u drugoj deonici, selektoru Zoranu Terziću nije preostalo ništa drugo osim da je pošalje na klupu da se "ohladi". Dobar, mada ne i pravovremen potez našeg trenera, doprineo je da se igra naše ekipe koliko-toliko stabilizuje u drugom setu. Ipak, grč zbog važnosti duela vidljivo je sputao naše odbojkašice, koje su i pored konstantnog vođstva, dozvolile rivalu da uđe u egal-završnicu u kojoj je presudio ranije pomenuti video čelindž za 29:27.

jovana

Svesne da su propustile ogromnu šansu da povedu sa 0:2 u setovima, Belgijanke su potpuno "potonule" u trećem setu. "Ohlađena" i psihički oporavljena Brankica Mihajlović je zaigrala kao preporođena i silovitim smečevima razbijala je odbranu protivnika iz svih pozicija. Dobrom igrom u trećoj i četvrtoj deonici, primač našeg tima, Mihajlovićeva, potpuno se iskupila za katastrofalno izdanje u prvoj polovini meča i sa 13 zabeleženih poena čak završila susret kao druga najefikasnija igračica Srbije. Sličan "razvojni put" u ovom duelu imala je i bloker našeg tima Milena Rašić. Posle očajne igre u prva dva seta, puno servis grešaka i nerealizovanih penala, Rašićka je u drugoj polovini utakmice pokazala šta zna i ume i doprinela da naš tim iščupa tešku, ali zasluženu pobedu.

Četvrti set je počeo ubedljivim vođstvom Belgijanki od šest poena, u dva navrata (3:9 i 4:10). Loša na prijemu bila je Jelena Nikolić, pa je i ona morala na "hlađenje". Iako je u tim trenucima delovalo da je peti set izvestan, Srbija je ponovo stabilizovala igru, dok je domaćinu "ušla voda u uši" i neverovatnom serijom grešaka dozvolile su našim odbojkašicama veliki preokret - čak 21:8 u poenima do kraja meča. Interesantno da je identičnom ubitačnom serijom Srbija došla do nedostižne prednosti i u prethodnom, trećem setu.

Jasno je da je Srbija dosta kvalitetnija ekipa od Belgije. Međutim, to sinoć Srpkinje nisu baš pokazale i dokazale na terenu. Ukoliko ne poprave igru, nemamo previše razloga za optimizam što se tile polufinalnog duela sa aktuelnim prvakom "Starog kontinenta", Rusijom.

Ruskinje su se takođe poprilično namučile protiv Italije - 3:1 (30:28, 20:25, 25:23, 25:20).

Oba polufinala igraju se sutra u Roterdamu. Od 15,30 h sastaće se drugi domaćin šampionata, Holandija, i selekcija Turske, dok naše igraju sa Ruskinjama od 18,30 časova.