Blog

EVROPSKO PRVENSTVO ZA RUKOMETAŠICE U ŠVEDSKOJ: Podvig Srbije, velika pobeda protiv Španije

Srpske rukometašice su ostvarile i drugu pobedu na Evropskom prvenstvu u Švedskoj. Naša reprezentacija nadigrala je aktuelnog vicešampiona "Starog kontinenta", Španiju, sa 25:23 (11:8).

Posle dva kola Srbija ima maksimalan učinak i lider je grupe A, koja se igra u švedskoj prstonici, Štokholmu. Obezbedile su Srpkinje plasman u drugu fazu i najmanje dva boda će preneti u dalje takmičenje. Da li i više, odlučiće poslednji duel u grupi, protiv domaćina Švedske.

Za razliku od prvog meča sa Slovenijom, gde je trijumf donela odlična i efikasna igra u napadu, protiv Španije je presudila odbrana. Junak meča bila je golman naše selekcije, Marija Čolić, koja je bila nerešiva enigma za napadače španske reprezentacije. Marija je zabeležila čak 16 uspešnih odbrana (15/37 udarci protivnica iz igre, fantastičnih 41% uspešnosti i 1/3 sedmerci), a od toga je bilo nekoliko zicera, kada rukometašice sa Iberijskog poluostrva nisu uspevale da realizuju brze kontre ili kikseve naših u odbrani. Vrhunske odbrane Čolićeve podizale su samopouzdanje našeg nacionalnog tima, a rušile moral protivnika, tako da je naš čuvar mreže, bez ikakve dileme, zaslužila epitet najboljeg pojedinca utakmice.

Izabranice Dragice Đurić trebale su da slave mnogo ubedljiviju pobedu, ali su imale nekoliko "žutih minuta" i u prvom i u drugom poluvremenu, kada su delovale potpuno obezglavljeno u napadu i neverovatnim greškama omogućavale rivalkama da se vrate u meč. Inače, Srbija je vodila ceo tok meča. U prvom periodu igre, razlika nije bila toliko velika u našu korist, uglavnom 2-4 gola viška smo imali na kontu, a na veliki odmor smo otišli sa tri gola prednosti (11:8). Međutim, već početkom nastavka usledio je klasičan nokaut Španije. Serijom 5:0 naše igračice su definitivno prelomile meč u svoju korist, a u 40. minutu bilo je čak devet golova razlike (19:10). Umesto prave katastrofe španske reprezentacije, u finišu smo čak strepili da li ćemo uspeti da sačuvamo prednost i osvojimo dva vredna boda.  Uzrok pada su tehničke greške u napadu, pa čak i na sredini terena. Kao da je strah od pobede prosto okovao naše reprezentativke, kojima je lopta ispadala iz ruku "iz čista mira", kao da je "vruć krompir". Ipak, selektorka Dragica Đurić je nekako uspela da ih koliko-toliko smiri i da ne dozvoli da u poslednjih par minuta "prospu" ono za šta su se mučile i borile celu utakmicu.

Najefikasnija u srpskoj ekipi bila je Katarina Krpež Šlezak sa šest pogodaka. Pet golova dala je Jovana Stoiljković, četiri Sanja Radosavljević, a po tri Slađana Pop-Lazić, Marina Dmitrović i Jelena Živković Lavko. U timu Španije istakla se Karmen Dolores Martin, koja je šest puta pogodila cilj.

Veliko iznenađenje desilo se u drugoj utakmice naše grupe A. Slovenke su savladale favorizovanu Švedsku, interesantno, identičnim rezultatom kao naše Španiju - 25:23. Na poluvremenu je bilo nerešeno (13:13), ali u nastavku je bivša jugoslovenska republika potpuno nadigrala domaćina prvenstva.

Posle dva kola Srbija ima 4 boda, Švedska i Slovenija po 2, a Španija je bez poena.

U poslednjem kolu, u četvrtak, naša selekcija igra sa Švedskom od 20 časova i 45 minuta.

Prethodno, od 18 časova, Slovenija i Španija vodiće žestoku borbu za prolaz u drugu rundu, pošto prve tri ekipe iz svake grupe idu dalje.