Blog

EVROPSKO PRVENSTVO ZA RUKOMETAŠICE U ŠVEDSKOJ: Prvi poraz Srbije, Nemice jače

Ženska rukometna reprezentacija Srbije loše je započela drugu fazu takmičenja na Evropskom prvenstvu u Švedskoj. Naše rukometašice ubedljivo su poražene od Nemačke - 19:26 (10:14).

Srpkinje je stigao umor zbog puta (selidba iz Štokholma u Geteborg) i teških mečeva u prvoj fazi, pa nisu uspele da odigraju ni približno dobro kao u duelima sa Španijom i Švedskom.

U izuzetno grubom duelu, koji je više ličio na neke borilačke sportove nego na rukomet, Nemice su iskoristile čudan sudijski kriterijum mađarskih arbitara i veoma lako stigle do pobede. Već na samom startu videlo se da nam se "crno piše". Ekspresno su igračice Nemačke povele sa 0:3, uskoro i sa 1:6 i tako se "odlepile" na pristojnu udaljenost, koju nismo uspeli da sustignemo ni u jednom trenutku. U 21. minutu bili smo na pragu katastrofe, jer smo postigli samo 4 gola, a rival 11. Na sreću, i Nemice su malo posustale u finišu prvog poluvremena i od 8:14 uspeli smo u zadnja dva minuta da smanjimo na 10:14 i tako uhvatimo kakav-takav priključak za nastavak meča.

Nažalost, posle očajnog početka utakmice i start drugog poluvremena je bio katastrfoalan i već tu je pobednik meča bio odlučen. Germanke su se odvojile na osam golova razlike (11:19), naše reprezentativke su delovale potpuno bezidejno, malodušno i nemoćno u napadu, pa je selektor Dragica Đurić morala na tajm-autu da konstatuje da je utamica izgubljena. Činjenica je da su Nemice igrale ekstremno grubo u odbrani i da nisu adektvatno kažnjavane za takvu igru i pored velikog broja isključenja, ali, takođe treba priznati da Srpkinje nisu imale energije i da čak ni u trenucima kada su imale dva igrača više na parketu nisu uspevale da realizuju tu brojčanu nadmoć.

Na kraju, poraz od sedam golova razlike (19:26) je realan odnos snaga na terenu. Naš napad je potpuno zakazao, a ni odbrana nije bila na najvišem nivou, tako da nemamo za čim da žalimo.

Jedina svetla tačka u srpskom timu bila je Tamara Georgijev sa sedam pogodaka (4/4 sedmerci, 3/5 šut iz igre, 3 asistencije), dok su sve ostale naše igračice podbacile u ovom susretu, uključujući i naša tri golmana, koji su imali preskroman procenat odbrana od svega 24% (8/34).

Naredni rival Srbije je Holandija, verovatno još opasnija ekipa od Nemačke. "Lale" su nadigrale selekciju domaćina sa 33:30.

U trećem meču naše grupe 1 Francuska je u poslednjim sekundama došla do pobede 23:22 protiv Španije, iako su gubile gotovo celu utakmicu (10:14 poluvreme, 21:22 zadnji minut).

Da podsetimo, na Svetskom prvenstvu prošle godine Holanđanke su nas demolirale sa čak 16 golova razlike (20:36), tako da bi bio ogroman podvig kada bi Srpkinje eventualno iznenadile vicešampionke planete. To je, naravno, malo verovatno, ali u sportu se nikad ne zna, posle slabog dana možda naše u ponedeljak budu mnogo raspoloženije za igru.

Pobednik tog duela steći će ogromne šanse da se nađe u polufinalu. Meč je na programu sa početkom pd 18 časova i 30 minuta.

Tabela grupe 1, sa prenesenim bodovima: Nemačka, Francuska, Holandija 4, Švedska, SRBIJA 3, Španija 0.