Blog

KVALIFIKACIJE ZA EP U FUDBALU: Povratak otpisanih, Srbija šokirala Albaniju u Elbasanu

Fudbalska reprezentacija Srbije ostvarila je izuzetno važnu pobedu na gostovanju u Albaniji u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. "Orlovi" su slavili sa 2:0, a oba pogotka postignuta su u nadoknadi vremena, posle isteka regularnih 90 minuta. Strelci za srpski nacionalni tim bili su Aleksandar Kolarov u 91. i Adem Ljajić u 94. minutu.

Meč nije imao nikakav rezultatski značaj za našu najbolju selekciju, koja je odavno izgubila sve šanse da se nađe na Evropskom prvenstvu, uglavnom zbog politike i zakulisnih igara korumpiranih UEFA struktura. Međutim, upravo ova pobeda, ostvarena u teškim okolnostima, pod pretnjama, pritiscima, u atmosferi linča (autobus naše reprezentacije kamenovan u Albaniji, pre meča), vraća veru u reprezentaciju i srpski fudbal uopšte. Bila je to osveta na pravi način, na terenu, za nepravedan i nepošten gubitak bodova "za zelenim stolom", posle nezapamćenog skandala sa dronom na utakmici sa istim rivalom u Beogradu

Naši fudbaleri najzad su pokazali karakter, karakterističan za srpske sportiste, odoleli su svim negativnim stvarima i doneli veliku radost svojim navijačima. Bio je to pravi "povratak otpisanih", posle puno kritika zbog loših igara i rezultata, izabranici Radovana Ćurčića ponovo su miljenici nacije, koja im je oprostila mnoge poraze zbog ove pobede.

slavlje

Srbija je bila bolji tim u većem delu meča. Posle nekoliko propuštenih prilika i poništenog gola Adema Ljajića, zbog prekršaja Zorana Tošića nad albanskim golmanom, na veliki odmor se otišlo bez golova, iako je naša selekcija zaslužila vođstvo. Domaćin je imao veliki motiv da pobedom nad našom selekcijom ostvari istorijski uspeh i po prvi put se plasira na neko veliko takmičenje, ali mu to naši fudbaleri nisu dozvolili. Posle prilično konfuzne igre u većem delu drugog poluvremena, u samom finišu srpski reprezentativci kreću "na sve ili ništa" i sa dva lepa gola potpuno utišavaju stadion u Elbasanu.

adem

Najpre je posle odlične asistencije Ljajića, Aleksandar Mitrović mudro propustio loptu imenjaku Kolarovu, koji je silovito zakucao u mrežu ispod uspavanog albanskog čuvara mreže. Svega tri minuta kasnije, najbolji akter meča, Adem Ljajić, stuštio se sam od centra ka golu rivala i divnim lobom savladao, ovoga puta potpuno nemoćnog, golmana Albanije, Etrita Berišu.

Fantastična igra bivšeg prvotimca Partizana, a sada milanskog Intera, koji je pokazao da je bio nepravedno eliminisan iz nacionalnog tima u vreme bivšeg selektora Siniše Mihajlovića

Posle dužeg vremena, u dresu Srbije smo videli još jednog bivšeg igrača beogradskih "crno-belih", Miralema Sulejmanija, koji je ušao sa klupe i uneo živost u igru našeg tima, iako se videlo da nije u punoj formi.

U svakom slučaju, pobeda za čast Srbije, za samopouzdanje, kao kamen temeljac za buduće uspehe srpske reprezentacije. Nema razloga da ih ne bude, imamo kvalitetne i iskusne fudbalere i supertalentovanu generaciju juniora, svetskih šampiona, predvođenu Andrijom Živkovićem.

Ostaje da se u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo odigra još jedan meč sličnog karaktera, protiv prvoplasirane ekipe u grupi, Portugalije. Iako ni taj meč nema rezultatski značaj, svakako je dobra prilika da se podrži reprezentacija, da se pokuša na krilima pozitivne energije iz Elbasana ostvariti novi trijumf.

Meč se igra 11. oktobra, sa početkom u 18 časova na stadionu "Partizana" u Beogradu.

U isto vreme, uzdrmana Albanija je prinuđena da juri pobedu u Jermeniji, kako bi izbegla treće mesto i baraž.