Blog

KVALIFIKACIJE ZA SVETSKO PRVENSTVU U FUDBALU: Nova pobeda Srbije, Austrija poražena u Beogradu

Fudbalska reprezentacija Srbije je dolaskom Slavoljuba Muslina na mesto selektora najzad krenula sa boljim rezultatima. Posle očekivanog trijumfa u Moldaviji, u Beogradu je zabeležena i druga uzastopna pobeda u kvalifikacijama za Mundijal u Rusiji, ovoga puta nad daleko jačim rivalom, Austrijom - 3:2 (2:1).

Pred samo 20.000 gledalaca na stadionu "Rajko Mitić" naša najbolja selekcija je odigrala hrabro i borbeno, napadački, što je donelo tri boda i pored neverovatnih kikseva u odbrani.

Junak meča ponovo je bio fenomenalni Dušan Tadić koji je učestvovao u akcijama kod sva tri pogotka našeg nacionalnog tima. Kod prva dva gola izvanredno je uposlio takođe raspoloženog Aleksandra Mitrovića, a treći, pobedonosni pogodak je Tadić sam postigao i tako prigrabio epitet meč vinera.

Meč niej mogao bolje da počne za našu reprezentaciju. Već iz prve ozbiljnije akcije Srbija je došla do vođstva od 1:0. Tadić je prodoro po desnoj strani, kao "na tacni" uposlio centarfora Mitrovića, kome nije bilo teško da šutem po zemlji zakuca loptu u mrežu, poslavši golmana Austrije u jednu, a loptu u drugu stranu. Jako lepa akcija i efektan gol Srbije probudili su poprilično smrznute navijače na nekadašnjoj "Marakani" i za trenutak smo se podsetili nekadašnjih slavnih dana našeg fudbala.

Nažalost, veoma brzo je usledio "hladan tuš" u vidu izjednačenja Austrijanaca. U 15. minutu nakon ne naročito uspešne akcije gostiju, primili smo totalno smešan, kiks gol, posle velike greške Stefana Mitrovića, koji je katastrofalno intervenisao u našem kaznenom prostoru i praktično bio asistent mladom Marcelu Zabiceru, kome nije bilo teško da savlada nemoćnog Vladimira Stojkovića.

Golovi su nastavili da se rađaju kao na traci. Samo osam minuta kasnije, novo vođstvo Srbije, ponovo kao delo ubitačnog tandema Tadić-Mitrović. Akcija je bila veoma slična onoj kod prvog gola naših, ponovo smo se brzo stuštili ka golu protivnika, Tadić je dobio loptu na desnoj strani i uputio idealan centaršut, ovoga puta tačno na glavu Aleksandra Mitrovića, a robusni napadač je u ostrvskom stilu zakucao po sredini gola gostiju. Prava premijerligaška akcija, u kojoj je vedeta Sautemptona, Dušan Tadić, još jednom pokazao da mu je mesto u nekom od evropskih fudbalskih velikana.

I pored odlične igre u napadu i dva postignuta gola, navijači Srbije su strepeli do poluvremena. Naša nesigurna, na momente i očajna odbrana, bezveze je ispucavala loptu i tako davala priliku gostujućem timu da vrši konstantana pritisak na Stojkovića. Ipak, na jedvite jade, sačuvali smo prednost do odlaska na veliki odmor.

U nastavku, ponovo smo primili tragikomičan gol, za novo izjednačenje rezultata u 62. minutu - 2:2. Iako je činjenica da je kod oba gola gostiju švedski sudija prevideo ofsajd, to nije opravdanje za smušene intervencije naših defanzivaca, koji su se prosto utrkivali ko će da lepše asistira gostujućim fudbalerima. Čini se da je opet Stefan Mitrović prednjačio u nespretnosti. Stojković je odbranio zicer Junuzoviću, ali je na odbijenu loptu natrčao Janko i smestio je u nebranjenu mrežu.

Delovalo je da meč liči na narodnu pesmu "Zidanje Skadra": "Što majstori (Tadić i A.Mitrović, prim.a) za dan ga sagrade, to sve vila (S.Mitrović, prim. a.) za noć obaljuje". Fantastične akcije i prelepi golovi naših anulirani su početničkim greškama u odbrani.

Ipak, da nam opet ne izmaknu zaslužena tri boda kao u prvom kolu protiv Republike Irske, pobrinuo se junak utakmice Dušan Tadić. Aleksandar Kolarov je uputio oštar centaršut po zemlji sa leve strane, delovalo je da će lopta pobeći Tadiću, ali se naš as izvanredno snašao, bio brži od austrijskog defanzivca i silovitim šutem u bliži ugao golmana gostiju zatresao mrežu i tako doneo pobedu Srbiji.

Do kraja meča imali smo još jednu izvanrednu šansu, u 88. minutu, koju je posle nesebičnog dodavanja Antonija Rukavine propustio Nemanja Gudelj.

Sve u svemu, zaslužen trijumf Srbije za trenutno prvo mesto u grupi, bez obzira na iskazane slabosti u defanzivi, koje treba pod hitno otkloniti.

Polse tri kola, srpski "orlovi" i Republika Irska imaju po 7 bodova, a Vels samo 5, pošto su "zmajevi" neočekivano kiksnuli kod kuće protiv autsajdera Gruzije (1:1). Austrija je ostala na 4 boda, Gruzini imaju 1, a Moldavija je bez bodova.