Blog

LIGA EVROPE U FUDBALU - REVANŠ MEČEVI ŠESNAESTINE FINALA: Zvezda i Partizan eliminisani

Srbija je ostala bez predstavnika u fudbalskoj Ligi Evrope, pošto su oba naša tima, Crvena zvezda i Partizan, doživeli poraze u revanš utakmicama.

CSKA je u Moskvi pobedio beogradske "crveno-bele" sa 1:0 (1:0), a Viktorija u Plzenju "crno-bele" sa 2:0 (0:0).

Iako su imali puno sreće prilikom žrebanja, srpski timovi nisu uspeli da prebrode ne tako jake rivale kao što su CSKA Moskva i Viktorija Plzenj, pre svega zbog izuzetne neefikasnosti. Zvezda u dva meča šesnaestine finala nije dala gol, a Partizan je uspeo samo jednom da zatrese mrežu protivnika, pa su obe srpske ekipe zasluženo eliminisane.

Nešto bolji utisak ostavili su puleni Vladana Milojevića. Nažalost, promašeni ziceri Pešića i Bena sprečili su iznenađenje u Moskvi, iako je CSKA bio vrlo loš u finišu revanš meča.

Jedini gol u dvomeču "armejaca" i Zvezde postigao je u Alan Džagojev u nadoknadi prvog poluvremena moskovskog obračuna. Bio je to naivno primljen pogodak, koji je "crveno-bele" koštao eliminacije iz Lige Evrope. Čvrsta odbrana Zvezde raspala se baš u trenutnku kada to nikako nije smela, svega desetak sekundi pre sudijskog zvižduka i odlaska na veliki odmor. Ne naročito dobro ubačena lopta u peterac zahvaljujći lošoj intervenciji defanzivaca srpskog vicešampiona došla je do Alana Džagojeva, kome nije bilo teško da iz neposredne blizine savlada nemoćnog Milana Borjana - 1:0.

U nastavku, domaći tim je bez problema držao stečenu minimalnu prednost sve do poslednjih deset minuta meča. Tada se, u 82. minutu, neočekivana prilika ukazala Aleksandru Pešiću, bio je potpuno sam na 3-4 metra od gola, posle neuspele ofsajd-zamke domaćina, ali se uplačio, nespretno zahvatio loptu i velika prilika je otišla u nepovrat. Par minuta kasnije u dobroj prilici našao se i El Fardu Ben, mogla je Zvezda do gola i prolaska u osminu finala, ali je i francuski internacionalac bio neprecizan i ostalo je minimalnih 1:0 za CSKA.

Sve u svemu, Crvena zvezda je bolje odigrala u Moskvi nego u Beogradu, slično kao u dvomeču grupne faze sa Arsenalom, kada je umalo slavila u Londonu protiv slavnih "tobdžija". Uzrok eliminacije nije neka visoka klasa igrača ruskog tima (ovo je jedna od lošijih generacija CSKA), već preveliki respekt iskazan u meču na "Rajko Mitić" stadionu, kada je gostima dozvoljena potpuna dominacija na terenu.

Šteta, jer je Zvezda opravdala epitet najtvrđeg tima u ovogodišnjem izdanju Lige Evrope. Ipak, fudbal se igra za golove, a "crveno-beli" nisu znali da ih postignu i zato Moskovljani idu dalje.

CSKA će se u osmini finala Lige Evrope sastati sa francuskim predstavnikom, Olimpikom iz Liona, grada domaćina ovogodišnjeg finala ovog takmičenja.

"Lavovi" iz drugog po veličini grada Francuske neočekivano lako su izašli na kraj sa španskim predstavnikom Viljarealom, kojeg su pobedili u oba meča, 3:1 kod kuće i 1:0 u revanšu na Iberijskom poluostrvu.

Partizan je katastrofalno odigrao revanš meč u Češkoj i zasluženo je poražen sa 2:0. Umesto da od prvog minuta napadnu ne preterano jakog domaćina i eventualno dođu do prednosti, "crno-beli" su se odlučili za "čekalicu" i prepustili inicijativu domaćinu. Nije bilo nekih preterano dobrih šansi u prvih 45 minuta, par puta je golman Vladimir Stojković sigurno intervenisao prilikom šuteva ekipe iz Plzenja, dok su puleni Miroslava Đukića bili totalno bezopasni u napadu.

Slična priča viđena je i u nastavku, ali se i pored ne neke preterano dobre igre Viktorije mreža gostiju dva puta zatresla. Najpre je u 67. minutu korpulentni Krmenčik, nakon klasičnog "bunarenja" Hejde, uspeo da bude čvršći u duelu od nespretnog Ostojića, da ga "oduva" i zatim neometan savlada ne baš dobro postavljenog Stojkovića, kome je lopta prošla ispod ruke - 1:0. Ni tad Partizan nije krenuo svim silama napred, već je sačekao poslednjih desetak minuta da pokuša da izzbori produžetke. Naravno, tada je već bilo kasno, par mlakih pokušaja nisu čak ni zagrejali dlanove golmana Plzenja. U poslednjem minutu sudijske nadoknade (94.) već je i golman Vladimir Stojković krenuo u napad, što su Česi kaznili i pogodili praznu mrežu - 2:0.

Možda i nezasluženo visok trijumf češkog prvaka, koji nije ništa naročito pokazao u ovom dvomeču. Ipak, koliko je loše igrao Partizan, realno, nije bilo nikakve šanse da srpski šampion prođe dalje. Očajna je bila sredina terena "crno-belih", jer nije uspela da iskreira nijednu normalnu kaciju za 90 minuta, potpuno su podbacili Marko Janković i iskusni Zoran Tošić.

Ni ostali Partizanovci nisu bili ništa bolji, prelaznu ocenu zaslužio je samo reprezentativac Stojković, što dovoljno govori ko je bio bolji u revanš meču igranom u Plzenju.

Miroslav Đukić je kasno pokušao da ubacivanjem Ognjena Ožegovića i Sejdube Sume pokrene svoj  totalno uspavani i bezvoljni tim i snosi veliku krivicu, ne za eliminaciju, već za jako loš utisak koji je Partizan ostavio. Sa tako kukavičkom igrom nemoguće je bilo ni pomisliti na eliminaciju Viktorije Plzenj, protivnik je precenjen, kao da se igralo protiv Barselone, a ne predstvanika češkog fudbala, koji je već skoro deset godina u raspad i što se tiče rezultata reprezentacije, gori je od srpskog.

Viktorija Plzenj ima realne šanse da ode i korak dalje u Ligi Evrope.

Česi su dobili možda i najlakšeg protivnika, lisabonski Sporting. Portugalci su izbacili Astanu iz Kazahstana, koju su kao gosti savladali sa 3:1, dok su u revanšu odigrali samo 3:3, verovatno u dogovoru sa nekom od poznatih kladionica.

Sramnu nameštaljku videli smo i u Londonu, gde je Arsenal poražen od nejakog Estersundsa (1:2), takođe posle ubedljivog trijumfa u gostima (3:0).

Bilo je još dosta čudnih rezultata, što je, nažalost, karakteristično za drugo po kvalitetu evropsko klupsko takmičenje.

Rezultati revanš mečeva 1/16 finala Lige Evrope (dalje idu "boldovani" timovi):

CSKA Moskva - CRVENA ZVEZDA 1:0 (prvi meč 0:0), Viktorija Plzenj - Partizan 2:0 (1:1), Sporting Lisabon - Astana 3:3 (3:1), Atalanta Bergamo - Borusija Dortmund 1:1 (2:3), Milan - Ludogorec Razgrad 1:0 (3:0), Sporting Braga - Olimpik Marsej 1:0 (0:3), Lokomotiva Moskva - Nica 1:0 (3:2), Arsenal - Estersunds 1:2 (3:0), Red bul Salcburg - Real sosijedad San Sebastijan 2:1 (2:2), Atletik Bilbao - Spartak Moskva 1:2 (3:1), Dinamo Kijev - AEK Atina 0:0 (1:1), Zenit Sankt Peterburg - Seltik Glazgov 3:0 (0:1), Atletiko Madrid - FK Kopenhagen 1:0 (4:1), Lacio Rim - Steaua Bukurešt (FKSB) 5:1 (0:1), Viljareal Olimpik Lion 0:1 (1:3), Red bul Lajpcig - Napoli 0:2 (3:1).

Parovi osmine finala Lige Evrope su:

Lacio - Dinamo Kijev, Lajpcig - Zenit, Atletiko Madrid - Lokomotiva Moskva, CSKA Moskva - Lion, Marsej - Atletik Bilbao, Sporting - Plzenj, Dortmund - Salcburg i Milan - Arsenal.

Prve utakmice igraju se na Dan žena, osmog marta, a revanši su nedelju dana kasnije.