Blog

LIGA EVROPE U FUDBALU: Partizan se plasirao u nokaut fazu, Zvezdi neophodan remi protiv Kelna

Fudbaleri Partizana savladali su švajcarski Jang Bojs na svom terenu sa 2:1 (1:1) i tako obezbedili "evropsko proleće", prvi put posle sezone 2004/5.

Golove za domaći tim postigli su Kamerunac Leandre Tavamba u 12. i Ognjen Ožegović u 53. minutu, dok je jedini pogodak za goste iz švajcarske prestonice, Berna, postigao Tavambin zemljak Mumi Ngamale u 25. minutu.

Odlično je srpski šampion započeo meč i pored ne tako dobre posete u Humskoj (svega 22.000 gledalaca). Agresivno su srpski igrači krenuli ka golu gostiju i takav pristup veoma brzo im se isplatio.

Nakon velemajstorskog centaršuta crnogorskog reprezentativca sa leve strane Marka Jankovića, već u 12. minutu Partizan je došao do vođstva.

Tavamba je bio najviši u skoku i pored uspavane i loše postavljene odbrane "mladih momaka" iz Berna nije mu bilo teško da se "pokloni" i glavom zakuca loptu u mrežu gostiju.

Delovalo je da sve ide "kao po loju", ali fudbal je čudna igra, začas je ljubimac "grobara" od junaka umalo postao tragičar. Naime. posle kornera za goste u 25. minutu, upravo Tavamba je katastrofalno intervenisao, kratko je ispucao loptu pravo na nogu zemljaka Ngamalea, koji je bio vrlo pribran i skoncentrisan i brzim šutem u bliži, desni ugao gola "crno-belih" lako savladao nemoćnog Vladimira Stojkovića.

Do kraja prvog poluvremena naš prvak je bio očajan, izjednačujući gol gostiju potpuno je sputao, "vezao noge" srpskim fudbalerima. Gosti su imali totalnu incijativu, znatno veći posed lopte, ali na sreću nisu znali da iskoriste stanje šoka kod Partizanovih igrača, pa se na veliki odmor otišlo sa povoljnih 1:1.

Trener Miroslav Đukić uspeo je da prordrma svoje izabranike tokom pauze. U nastavku meča viđena je znatno bolja igra Partizana, koja je srpskom timu donela pobedu.

Gol odluke ponovo je bio kreacija igrača utakmice, Marka Jankovića. Ovaj 22-godišnji mladić rođen na Cetinju poveo je brzu kontru "crno-belih" po desnoj strani. Kao vihor je Janković prešao sa svoje polovine terena na oko 45 metara od gola gostiju, navukao na sebe pratnju čak četvorice švajcarskih  fudbalera i onda lepo prosledio loptu do Tavambe, koji je, potpuno neometan, prebacio na drugu stranu terena do Danila Pantića.

Nekada jedan od najvećih talenata srpskog fudbala, koji se posle neuspele "odiseje" po terenima širom Evrope vratio "starom jatu", Pantić,  pokazao je da nije zaboravio da igra i da je i dalje majstor "bubamare".

Danilo je "iz prve", u trku, centrirao tačno na glavu Ožegovića, koji je efektno pogodio gornji levi ugao gola gostiju, za pobedu i veliko slavlje navijača Partizana.

Nije se proslavio naš šampion do kraja meča, strepeli su "grobari" sve do 95. minuta i poslednjeg sudijskog zvižduka. Napadali su gosti, predvođeni bivšim Partizanovim asom i reprezentativcem Srbije, Miralemom Sulejmanijem, bili za klasu bolji, ali, na sreću, nisu bili efikasni, što ih je koštalo poraza.

Čak je najbolju šansu za gol, u tom periodu polusatne dominacije Jang Bojsa, imao Tavamba. Majstorski se Kamerunac u 78. minutu oslobodio dvojice defanzivaca švajcarskog tima, izbio sam pred golmana, ali je neverovatno traljavo šutirao, praktično je dodao loptu golmanu gostiju.

Nisu beogradski "crno-beli" briljirali u grupnoj fazi Lige Evrope, ali su iskoristili prilično laku grupu i kolo pre kraja osigurali bar drugo mesto i plasman u nokaut fazu ovog takmičenja. Partizan teoretski može da osvoji i prvo mesto u grupi B, ukoliko slavi u Kijevu protiv Dinama u poslednjoj, šestoj rundi.

Da podsetimo, Partizan je u prethodnim rundama savladao ekipu Skenderbega iz Korče sa 2:0, u gostima je dva puta odigrao nerešeno (1:1 u Bernu i 0:0 u Albaniji).

Jedini poraz je aktuelni prvak Srbije zabeležio je kod kuće protiv kijevskog Dinama (2:3). Odigrao je Partizan tada najbolje prvo poluvreme u aktuelnom izdanju Lige Evrope, vodio sa 2:0, a mogao i ubedljivije protiv slavnog ukrajinskog tima.

Nažalost, u nastavku su "crno-beli" delovali kao amateri, uspeli su da izvrše fudbalski "harakiri", tako da, posle takvog epiloga u Beogradu, nije mnogo realno da će u poslednjem kolu uspeti da se revanširaju Dinamu i slave u Kijevu.

Bilo kako bilo, ovaj ne naročito impresivan sastav Partizana uspeo je ono što mnogi daleko jači nisu, da prezimi u Evropi.

Šansu za identičan uspeh ima i Crvena zvezda, i pored neverovatne neefikasnosti u evropskim susretima. Beogradski "crveno-beli" su odigrali 0:0 na gostovanju Bate Borisovu, iako su bili neuporedivo bolji i propustili gomilu šansi.

Zvezda u Evropi igra pravi "beton" fudbal, kao da su predstavnici "kalća". U četiri meča srpskog vicešampiona viđen je maksimalno jedan pogodak, a na jednom "čak" dva?!

Ukupna gol-razlika Zvezde na pet mečeva je kao iz doba Elenija Erere i "katenaća" - 2:2.

Inače, veoma ozbiljno i spremno deluje tim Vladana Milojevića i samo loš učinak napadača sprečio ih je da već odavno obezbede plasman u nokaut fazu. U oba duela protiv slavnog Arsenala (0:1 u Beogradu i 0:0 u Londonu), Zvezdaši su bili potpuno ravnopravni, ako ne i bolji. Bate se provukao i na stadionu "Rajko Mitić" i kod kuće (1:1 i 0:0).

Jedinu pobedu je Zvezda zabeležila na gostovanju u Kelnu (1:0), a baš tada su prikazali najlošiju igru. "Fenjeraš" Bundeslige je pred svojima navijačima napadao, propustio "brdo" prilika, čak tri puta pogodio okvir gola.

Upravo duel sa "jarčevima" rešava plasman u grupi H u poslednjem kolu. Beogradski "crveno-beli" sami odlučuju o svojoj sudbini i to pred svojim navijačima, na "Marakani".

Neophodan je bar bod, ali igra na remi mogla bi da bude fatalna greška, što je iskusio Partizan protiv Augzburga u sezoni 2015/6, kada je bio u sličnoj situaciji.

Takođe, u slučaju nerešenog ishoda i senzacije u Londonu, trenutno poslednjeplasirani Bate stigao bi senzacionalnim trijumfom nad "tobdžijama" do drugog mesta.

Jeste Arsenal za tri klase ispred Belorusa (kao gost je slavio sa 4:2), ali je već obezbedio prvo mesto i Arsen Venger može "mirne duše" da izvede rezervnu postavu. Dešavale su se i neverovatnije stvari u fudbalu, iako je slavni francuski stručnjak najavio da od opuštanja nema ništa i da ide na pobedu u finalnoj rundi grupne faze.

Kako god, verujemo da će Crvena zvezda izvući pouku iz tog ne tako davnog kiksa "večitog rivala", da će krenuti u napad od prvog minuta i pokušati da pobedom overi prolaz u nokaut fazu, što bi bio zaista ogroman uspeh srpskog klupskog fudbala.