Blog

POČELO EVROPSKO PRVENSTVO U KOŠARCI: Dobar start Srbije, Nemanja Bjelica lider tima

Srpska košarkaška reprezentacija uspešno je startovala na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu. Posle prva dva kola izabranici Aleksandra Đorđevića imaju maksimalan učinak, iako su imali izuzetno teške rivale - Španiju (80:70) i domaćina Nemačku (68:66). Kao lider našeg nacionalnog tima u uvodnim duelima šampionata nametnuo se Nemanja Bjelica, ubedljivo najbolji pojedinac u odličnoj partiji Srbije protiv "crvene furije" (24 poena, 10 skokova, 4 asistencije) i meč-viner u prilično slabom izdanju naše reprezentacije protiv "pancera", strelac pobedonosnog koša svega 0,9 sekundi pre kraja meča.
bjelica

Šampionat "Starog kontinenta", 39. po redu, po prvi put je organizovan u četiri zemlje (Francuska, Hrvatska, Nemačka i Letonija), pošto je Ukrajina morala da odustane od domaćinstva zbog ratnih sukoba.

Srbija je loše započela uvodni duel protiv Španije u grupi B Evropskog šampionata, koja se igra u Berlinu, i nakon prvog kvartala bila u zaostatku od 10 poena (11-21). Međutim, u nastavku sledi odličan period igre srpskog nacionalnog tima, koji je do poluvremena smanjio zaostatak na svega dva poena (34-36). U trećoj četvrtini srpski košarkaši, predvođeni najboljim igračem Evrolige u prošloj sezoni, Nemanjom Bjelicom, potpuno dominiraju protiv aktuelnog prvaka "Starog kontinenta" i preokreću situaciju u našu korist. Bilo je 62:52 na kraju ove deonice. U finišu su Španci pripretili, smanjivši razliku na svega poen zaostatka na minut i 39 sekundi pre kraja susreta (71:70), ali su Bjelica i Bogdan Bogdanović trojkama dotukli velikog rivala, za konačnu pobedu od 80:70.

braduljica

Sve u svemu, dobra igra izabranika Saša Đorđevića u većem delu meča, bilo je trenutaka kada su podsećali na najbolja izdanja sa prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva u Španiji, na kom smo osvojili srebrnu medalju (mečevi osmine finala sa Grčkom, četvrtfinale protiv Brazila i polufinale sa Francuzima).

Međutim, drugi susret na EP, protiv domaćina Nemačke, doneo je i drugo lice našeg tima. Loša igra srpskih košarkaša, pogotovo u napadu, učinila je utakmicu sa "pancerima" jako "tvrdom" i ružnom za gledanje. Na "jedvite jade" Srbija je došla do pobede bukvalno u poslednjoj sekundi, trenutkom inspiracije Nemanje Bjelice, koji je sprečio da meč ode u dodatnih pet minuta pogotkom samo devet desetinki sekunde pre poslednjeg sudijskog zvižduka.

Ovaj meč je, pak, ličio na loša izdanja naše selekcije u grupnoj fazi SP u Španiji, kada smo poraženi od Francuske, Brazila i Španije. Novicki i drugovi su bili bolji tim u većem delu meča, ali su posustali u samom finišu, u poslednja tri minuta utakmice.

teo

Naročito lošu partiju pružio je naš plejmejker i jedan od ključnih igrača tima, Miloš Teodosić. Šut za tri poena, katastrofalnih 0/9, prošao je nekažnjeno protiv realno slabijeg tima Nemačke, ali ako Teo ne podigne nivo igre i ne bude pravi kada to bude bilo najpotrebnije, u završnici šampionata, teško da ćemo stići do željenog cilja, a to je plasman na Olimpijske igre u Riju.

I uopšte, napadačke performanse našeg tima u utakmici sa Nemcima svakako da ne ulivaju optimizam. Šut iz igre mizernih 36,9% (23/58), za tri poena komičnih 13% (4/30), sa linije penala "tankih" 70% (16/23). Mora to mnogo bolje, kako bi se već mnogobrojnoj srpskoj ekspediciji za Brazil 2016. pridružili i naši košarkaši.

Sledeći rival je totalni autsajder, selekcija Islanda. Meč se igra sutra, sa početkom u 14,30 časova.

"Ribari" su došli na ovaj šampionat sa željom da se predstave u što boljem svetlu i u tome zasad u potpunosti uspevaju. Nisu se obrukali ni protiv Nemačke, ni protiv Italije, a porazi su bili maltene identični - 65:71 i 64:71. Treći duel u grupi je svakako dobra prlika da Saša Đorđević pruži šansu i igračima koji su u drugom planu, naravno, uz ozbiljnost i poštovanje protivnika kako bi se ostvario siguran trijumf.