Blog

POČELO EVROPSKO PRVENSTVO U ODBOJCI: Srbija dobila maratonski duel protiv Slovačke

Odbojkaška reprezentacija Srbije pobedom je započela ovogodišnje Evropsko prvenstvo koje se održava u Italiji i Bugarskoj. U prvom kolu grupe D, naša selekcija je, "na jedvite jade", došla do trijumfa nad odličnom reprezentacijom Slovačke, nakon čak 168 minuta igre - 3:2 (25:22, 22:25, 30:28, 24:26, 15:9). Mora se priznati da je naš nacionalni tim propisno nadigran od raspoloženog rivala. Ukratko - igra je bila na strani Slovačke, a krajnji rezultat i bodovi su na kontu Srbije.

Od samog starta videlo se da izabranici Nikole Grbića nisu naročito raspoloženi za igru. Posle relativno lako dobijenog prvog seta, nakon 32 minuta borbe (25:22), već početkom druge deonice došlo je do opuštanja naših odbojkaša, pa na prvi tehnički tajm-aut Slovaci odlaze sa tri poena prednosti - 5:8. Tu prednost naši rivali održavaju do 16:19, kada mini-serijom srpski odbojkaši stižu do izjednačenja na 19:19. Tada Slovačka ponovo podiže nivo igre, uzvraća na isti način nizom od tri poena (19:22) i bez problema stiže do izjednačenja na 1:1 u setovima - 22:25.

odbojkasi

Treći set bio je ubedljivo najuzbudljiviji, najneizvesniji i najdramatičniji i presudio je pobednika ovog susreta. Vodili su naši odbojkaši sa poenom ili dva razlike do 10:9, kada kreće ubitačna serija rivala od šest poena u nizu i preokret na 10:15. Ipak, posle 12:17 izabranici Nikole Grbića bude se iz letargije posle žestokih kritika našeg selektora i uspevaju da dođu do rezultatskog egala - 17:17. Igralo se "poen za poen" do kraja seta, nekoliko set lopti propuštaju Slovaci, a kada su se već obradovali da su dobili ovaj deo igre, presuđuje video čelindž u našu korist - umesto prvobitno dosuđenog auta, odluka je promenjena u blok-aut, pošto je smeč naših samo okrznuo mali prst jednog od protivničkih igrača u bloku. Realno, posle takve sudijske odluke, teško je bilo Slovacima da se vrate u set, pogotovo jer su se i ohladili zbog višeminutne pauze i detaljnog pregleda snimka. To naši odbojkaši iskusno koriste i rešavaju ovaj ekstra uzbudljiv set u svoju korist sa 30:28.

Delovalo je da su Slovaci ljuti i deprimirani zbog ovako čudnog raspleta seta, koji je, uz ogromnu dozu sportske sreće, pripao Srbiji. Šokiranost rivala naši odbojkaši koriste da povedu sa 11:6, a na drugom tehničkom tajm-autu bilo je 16:12. Međutim, umesto da rutinski privedu meč kraju, naši reprezentativci opet imaju period lošije igre i rival beleži seriju od pet poena - 16:17. U neizvesnoj završnici, ovoga puta "tas na vagi" preteže na stranu Slovačke, koja dobija set sa 24:26 i tako obezbeđuje taj-brek.

Jedinu pravu igru srpski odbojkaši pružili su u petom, odlučujućem setu, koji su prilično lako i ubedljivo rešili u svoju korist sa 15:9. Ipak, finalisti ovogodišnje Svetske lige nikako ne bi smeli da ponove ovakvu partiju u narednim duelima, jer će kvalitetnije ekipe sigurno znati da kazne naše propuste.

bata

Ubedljivo najefikasniji u našem timu bio je korektor Aleksandar Atanasijević sa 28 poena. Zapažen učinak imao je i srednji bloker srpske ekipe, Marko Podraščanin (14 poena, od toga šest blokova), dok su ostali naši reprezentativci prilično podbacili u napadu. U protivničkoj selekciji takođe je briljirao korektor, Peter Mihalovič, koji je zabeležio 25 poena.

Drugi meč u grupi D protiv Finske, koji je igran danas od 15 časova, naši odbojkaši dobili su veoma lako, za svega 85 minuta igre - 3:0 (25:19, 25:15, 25:21). Finci su i u prvom kolu maksimalnim rezultatom poraženi od Rusije (0:3).

Sutra igramo odlučujući duel za prvo mesto u grupi sa "baćuškama", sa početkom u 18 časova.