Blog

PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 17. KOLO:  Nezaustavljiva Zvezda, najzad pao i Fenerbahče

PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 17. KOLO: Nezaustavljiva Zvezda, najzad pao i Fenerbahče

Košarkaši Crvene zvezde napravili su još jedan veliki korak u borbi za plasman u Top 8 klubova u Evropi. Beogradski "crveno-beli" su, uz fantastičnu podršku svojih vernih navijača, prvi put u klupskoj istoriji savladali turski Fenerbahče u evroligaškim duelima - 75:73 (23:23, 21:19, 17:17, 14:14).

Izabranici Dejana Radonjića tako su zabeležili četvrtu uzastopnu pobedu, petu u poslednjih šest mečeva u najkvalitetnijem evropskom klupskom takmičenju. Što je najvažnije, u Beogradu je naš prvak trijumfovao nad najslavnijim i najbogatijim košarkaškim timovima "Starog kontinenta" - CSKA, Realom, Makabijem i Fenerbahčeom, čemu je pridodao zlata vrednu pobedu na gostovanju kod takođe renomiranog Žalgirisa.

Meč je bio izuzetno tvrd i neizvestan tokom svih 40 minuta, a najbolji pokazatelj toga je činjenica da su čak tri četvrtine završene nerešenim rezultatom, što je pravi kuriozitet. Maksimalna prednost obe ekipe u prvom poluvremenu iznosila je svega četiri poena, a u trećem kvartalu šampion ABA lige uspeo je da se "odlepi" na deset koševa viška (54:44), međutim, propuštena je prilika da se tu prelomi utakmica. Sa dve trojke u toku jednog minuta, puleni Željka Obradovića su ponovo uhvatili priključak (54:50). U poslednju deonicu ušlo se sa samo dva razlike na kontu domaćina (61:59).

Ubedljivo najveća borba je i viđena u završnoj četvrtini. Igrale su se granitne odbrane na obe strane, a delovalo je da gosti uspešno koriste svoje ogromno iskustvo i da su bliži pobedi. Nepuna dva minuta pre kraja meča Fener je imao četiri poena prednosti (69:73), pošto je serijom 0-6 preokrenuo situaciju u svoju korist. No, to je bilo sve što su Turci uradili na ovom meču, silno motivisani domaćin je predvođen junakom utakmice Ognjenom Kuzmićem i meč vinerom Čarlsom Dženkinsom uzvratio istom merom (serija 6-0). Pokuašala je ekipa iz Istanbula da dođe bar do produžetka, ali je šut Ekpe Judoa u poslednjoj sekundi efektno izblokirao Kuzmić i tako potvrdio trijumf Zvezde.

Ognjen je sem presudne "banane" bio i najefikasniji pojedinac meča sa 21. poenom (9/15 dvojke, 3/3 penali), a imao je i osam uhvaćenih lopti i dve blokade, za samo 28 minuta provedenih na parketu nekadašnjeg "Pionira" (danas dvorane "Aleksandar Nikolić"). Odličnu pomoć imao je upravo u Čarlsu Dženkinsu. "Đenka" je, računajući i koš za pobedu, ukupno sakupio 14 poena, uz odličan šut (3/4 za dva, 2/3 za tri, 2/2 slobodna bacanja), tri puta je dobro uposlio saigrače, imao tri uhvaćene i dve "ukradene" lopte.

Do dvocifrenog učinka u pobedničkom timu došao je još Marko SImonović (12p), dok je Stefan Jović postigao osam koševa i imao sedam uspešnih asistencija. U gostujućem sastavu Judo i Datome su ubacili po 16, a Bogdan Bogdanović 12 poena.

Posle 17 kola Zvezda ima pozitivan skor od devet pobeda i osam poraza i na deobi je sedmog mesta sa Darušafakom.

Naredni duel naš prvak igra u Tel Avivu, protiv Makabija.

Meč se igra 19. januara, sa početkom od 20 časova po našem vremenu.