Blog

PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 25. KOLO: Neočekivan debakl Zvezde u Barseloni

Košarkaši Crvene zvezde propisno su se obrukali na gostovanju u Barseloni, gde su zabeležili najteži poraz u ovoj sezoni - 88:54 (17:12, 28:12, 17:25, 26:5).

Pre ovog duela Barsa je zauzimala pretposlednje mesto na evroligaškoj tabeli i bila je u seriji od pet uzastopnih poraza u najkvalitetnijem evropskom klupskom takmičenju, pa ništa nije ukazivalo da bi srpski šampion mogao da doživi ovakav debakl.

Ipak, posle neugodnog poraza na gostovanju nejakom Broze Bambergu, Zvezda je doživela novi "hladan tuš" od još jedne ekipe koja je odavno izgubila sve šanse da se nađe u top 8 fazi.

Ovom katastrofom šampion ABA lige je svoje šanse da prođe u narednu fazu takmičenja sveo na domen teorije. Beogradski "crveno-beli" bi trebali u završnici grupne faze da poobaraju na pleća evropske velikane kao što su CSKA, PAO, Fener i Real i da pritom Makabi iz Tel Aviva i Baskonija pogube sve mečeve pa da se desi čudo i Zvezda bude među osam najuspešnijih klubova na "Starom kontinentu".

Naravno, od toga nema ništa, setimo se da u prošloj sezoni ni izuzetan skor 16-14 nije bio dovoljan za prolaz u završnicu, a sada je situacija mnogo lošija. Objektivno, Zvezda nije ni zaslužila da dođe do faze eliminacija, jer ima lošiji međusobni skor sa gotovo svim ekipama u aktuelnom izdanju Evrolige.

Početak utakmice nije nagoveštavao potpun potop Zvezde u "Palau Blaugrani". Poveli su gosti sa 0-3 i u veoma tvrdoj uvodnoj deonici uglavnom se držali u egalu. Tek u samom finišu početne četvrtine domaćin se malčice odvojio, ali ipak je to bilo samo pet poena razlike (15:10, 17:12).

Solidno je igrala odbranu Zvezda i u prvih 5-6 minuta drugog kvartala. Jeste domaćin nekoliko puta sticao dvocifrneu prednost, ali se naš prvak vraćao na sedam koševa zaostatka (26:19, 31:24). Međutim, finiš prvog poluvremena puleni Dušana Alimpijevića su odigrali katastrofalno. Nisu mogli ništa da pogode, pa je Barsa, ni kriva ni dužna, serijom 14-0 stekla ogromnu prednost. Na veliki odmor otišlo se sa prilično ponižavajućih 45:24 za Katalonce.

Najzad je trener Alimpijević uspeo koliko-toliko da probudi svoje "uspavane lepotice" na poluvremenu i u trećem periodu igre Zvezda je ličila na sebe i gotovo da je uhvatila priključak. Posle užasnih "-26" početkom treće deonice (54:28), usledio je dobar kontraudar srpskog prvaka, koji je serijom 0-9 prišao na relativno pristojnih 54:37. Opušteni domaćin je već slavio pobedu, pa su "beogradski "crveno-beli" do kraja ove četvrtine došli do 62:49, što je davalo kakvu-takvu nadu u preokret.

Međutim, usledio je neverovatan šok za sve Zvezdine navijače i ljubitelje košarke u Srbiji u poslednjih 10 minuta. Kao da su svi igrači gostiju doživeli kolektivnu amneziju, zaboravili da igraju, jednostavno nisu postojali na terenu "Blaugrane". "Uspela" je Zvezda da za sedam i po minuta primi 18, a ubaci samo jedan poen sa linije penala, pa je bilo jasno da je blamaža na vidiku.

Poveli su izabranici Svetislava Pešića sa čak 88:52, a onda se sklonili da Dilan Enis upiše počasni koš u poslednjoj sekundi, za konačnih 88:54 i veliku glavobolju Alimpijevića i ostalih članova stručnog štaba.

Poraz od Barse svakako nije neka strašna stvar, bez obzira na krizu slavnog katalonskog kluba u ovoj sezoni, ali ovako neozbiljan i neprofesionalan pristup utakmici Zvezdinih košarkaša sigurno jeste ono što brine. Valjalo bi tu primeniti adekvatne vaspitne mere u vidu udarca "po džepu" igrača, kao što bi i svi drugi klubovi na svetu uradili posle ovakve bruke. Nedisciplina i bezvoljnost nisu stvari kojima treba da se karakterišu oni koji nose "crveno-beli" dres.

Koliko-toliko su nešto i igrali Tejlor Ročesti (13p, 4sk, 3as, 1ol), Alen Omić (8p, 5sk, 1ol) i možda najmanje loš Ognjen Dobrić (10p, 4sk, 2as, 1ol, 2blk), dok ostali igrači Zvezde ne zaslužuju ni da se spomenu.

Rezultati 25. kola: Barselona - CRVENA ZVEZDA 88:54, Himki Moskovska oblast - Armani Milano 77:86, Efes Istanbul - Makabi Tel Aviv 81:94, Valensija - Baskonija Vitorija 71:81, Real Madrid - Panatinaikos Atina 92:75, CSKA Moskva - Unikaha Malaga 101:76, Žalgiris Kaunas - Fenerbahče Istanbul 78:85, Olimpijakos Pirej - Broze Bamberg 87:79.

Tabela: CSKA 20-5, Olimpijakos, Fener 18-7, Real, Žalgiris 15-10, Himki, PAO 14-11, Makabi 13-12, Baskonija 12-13, Unikaha, ZVEZDA 10-15,  Valensija, Armani, Bamberg 9-16, Barsa 8-17, Efes 6-19.

U narednom kolu Zvezda u Beogradu dočekuje još jednog španskog predstavnika, Valensiju.

Meč se igra u četvrtak, 15. marta, sa početkom od 18,45 časova.

To je prilika da se "crveno-beli" iskupe za katastrofu u Barseloni i vrate na pobednički kolosek.