Blog

PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - DRUGO KOLO: Zvezda srušila Galatasaraj, Marko Simonović junak

Košarkaši Crvene zvezde napravili su podvig na gostovanju u Istanbulu, gde su u meču drugog kola prve faze Evrolige iznenadili Galatasaraj - 83:85 (30:17, 17:30, 20:22, 16:16). Tako su se igrači srpskog šampiona iskupili za nesrećan poraz od Darušafake u prvom kolu u Beogradu (70:73).

Pred nešto manje od 4.500 gledalaca u dvorani "Abdi Ipekči" izabranici Dejana Radonjića su loše započeli duel, ali se na kraju vraćaju kući pevajući.

Junak utakmice bio je krilni igrač Zvezde, Marko Simonović. Reprezentativac Srbije, osvajač olimpijskog srebra u Riju, bio je gotovo nepogrešiv u ovom meču i najzaslužniji je za veliki trijumf beogradskih "crveno-belih" na "vrućem" terenu u Turskoj.

Zvezda je katastrofalno počela utakmicu. Domaćin je "otvorio" sa 5:0, 7:1 i 16:3 i u tim trenucima je delovalo da će naš tim pretrpeti katastrofu. Na sreću, proradio je Simonović i sa dve trojke i jednom dvojkom bio najzaslužniji što se stiglo do pristojnih 19:13 (serija 3:10). Ipak, na kraju uvodne četvrtine na semaforu je pisalo čak 30:17 u korist domaćina.

Međutim, već u drugom kvartalu, srpski šampion preuzima stvar u svoje ruke. raspoloženom Simonu pridružli su se Jović i Gudurić i prednost Turaka se topila iz minuta u minut. Na veliki odmor se otišlo sa nerešenim rezultatom (45:45).

U trećem periodu igre viđena je totalna dominacija srpskog šampiona, koji je nastavio fanatastičnu igru iz druge četvrtine i stvorio ubedljivu razliku (50:65). Nažalost, u finišu ove deonice, serija izgubljenih lopti, promašaja i dobijenih blokada Zvezde dovela je praktično dobijenu utakmicu ponovo gotovo u egal (67:69).

Odluka je tako pala u uzbudljivoj poslednjoj četvrtini. Prednost je prelazila sa jedne na drugu stranu, a više sreće i koncentracije u završnici imali su "crveno-beli". Tako se našem prvaku "vratilo" za nezaslužen poraz od Darušafake u prvoj rundi, kada je ispuštena pobeda posle vođstva u većem delu meča.

Simonović je bio najefikasniji u pobedničkom timu, upisao je 23 poena uz izvanredan šut (4/6 za dva i tri poena, 3/3 penali) i standardno dobru igru u defanzivi (4sk, 1ol, 1blk). Solidne role imali su i ostali srpski igrači. Plejmejker Stefan Jović ponovo je bio pravi dirigent Zvezdinog orkestra. Iako je imao i nekoliko izgubljenih lopti, na kraju je ostvario dobar učinak (14p, 9as, 2sk, 2ol). Dobri su bili i centri Ognjen Kuzmić (11p, 7sk) i Milko Bjelica (10p, 5sk), kao i najtalentovaniji srpski mladi košarkaš, bek Marko Gudurić (11p, 2sk, 5as).

Za razliku od prošle evroligaške sezone, kada su u dresu "crveno-belih" dominirali stranci, Kvinsi Miler i Maik Cirbes, u Istanbulu je ubedljivo najgori pojedinac u redovima prvaka ABA lige bio Amerikanac Čarls Dženkins, koji je upisao svega tri koša, uz očajan šut iz igre (1/5).

U narednoj rundi Zvezda dočekuje Barselonu u Beogradu, 26. oktobra u 19 časova, a samo dva dana kasnije gostuje u Atini Panatinaikosu u duelu četvrtog kola.