Blog

SVETSKO PRVENSTVO ZA FUDBALERE DO 20 GODINA: Srbija u polufinalu, Amerikanci u suzama

Mlada reprezentacija Srbije u fudbalu (do 20 godina) napravila je veliki uspeh plasmanom među četiri najbolja tima na Svetskom prvenstvu koje se održava na Novom Zelandu. Izabranici Veljka Paunovića su i jedina evropska selekcija u samoj završnici, uz dve afričke (Mali i Senegal) i jednu južnoameričku ekipu (Brazil).

Srbija je Mundijal započela u grupi D i to nesrećnim porazom od Urugvaja (0:1). Međutim, upravo taj loš start u rezultatskom smislu, pošto je u igri naša reprezentacija dominirala, stvarala šanse i propuštala ih, dao je dodatni impuls našim mladim fudbalerima da u narednim mečevima pokažu svoje pravo lice. U naredna dva duela u grupnoj fazi šampionata pobeđene su vrlo jake selekcije Malija i Meksika sa po 2:0.

golman rajkovic

Zatim je, u osmini finala, posle produžetka pala i Mađarska sa 2:1 (i to sa igračem manje za Srbiju). Na kraju, u duelu četvrtfinala, nakon 120 minuta bez golova, odlučivao je penal-rulet u kome su srpski fudbaleri imali više hrabrosti, sreće i koncentracije od protivničkih, pa je sa 6:5 eliminisana selekcija Sjedinjenih Američkih Država.

Mladim Amerikancima je poraz izuzetno teško pao, povratak kući dočekali su u suzama. Imajući u vidu da nisu iskoristili čak četiri jedanaesterca, bilo bi zaista pravo čudo da su prošli dalje, što im "orlići", i pored, takođe nezavidna, tri neiskorišćena penala, ipak nisu dozvolili.

srbija slavi

Protivnik Srbije u polufinalu je selekcija sa kojom smo se već sastalu u tzv. "grupi smrti", Mali. Afrikanci su takođe nakon penala izbacili velikog favorita, selekciju Nemačke. Nakon regularnih 90 minuta i pola sata produžetka rezultat je bio nerešen (1:1), a posle izvođenja jedanaesteraca 4:3 za Mali.

Izabranici Veljka Paunovića su zasigurno kvalitetniji tim od momaka iz severozapadne Afrike, ali treba biti oprezan, jer je jako teško dva puta savladati istu ekipu u kratkom vremenskom intervalu. Šta god da bude, mladi srpski fudbaleri su već napravili ogroman uspeh. Posle potpunog kraha seniorske reprezentacije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, dobar rezultat mladih je pravi "melem na ranu" srpskih ljubitelja "najvažnije sporedne stvari na svetu".

U drugom polufinalu sastaju se selekcije Brazila i Senegala. "Karioke" su posle izvođenja penala prošle zemlju sa kojom dele isti jezik, Portugaliju - 3:1 (posle 120 minuta nije bilo golova). Senegalci su sa 1:0 pobedili još jednu senzaciju prvenstva, reprezentaciju Uzbekistana.