Blog

WTA TURNIR U LUKSEMBURGU: Jelena nastavlja pobednički niz, Ana ispala zbog sudijskih grešaka

Jelena Janković plasirala se u četvrtfinale WTA turnira u Luksemburgu, dok je Ana Ivanović nesrećno poražena.

Srpska "Džej Džej" nastavila je trijumfalnu seriju sa turnira u Hong Kongu. Sa dve pobede u najmanjoj zemlji Beneluksa skor je poboljšan na 7-0, odnosno 13-2 u poslednjih 15 mečeva (dve WTA titule, u Gvangžuu i Hong Kongu).

Fantastičan finiš 2015. godine za Jelenu i velika šansa da se dobrim rezultatom na Australijen Openu 2016. vrati u prvih deset, gde joj je realno i mesto po kvalitetu.

U prvoj rundi Luksemburga Jelena je lako nadigrala domaću teniserku Mandi Minelu sa 6:1, 6:4, a samo gem više Jankovićeva je izgubila u drugom kolu protiv naturalizovane Amerikanke Ane Tatišvili - 6:4, 6:2. Devojka rodom iz Gruzije je nešto bolje parirala u prvom setu, mada se mora reći da je u obe deonice Srpkinja imala potpunu kontrolu, vođstvo od 5:2 sa dva brejka prednosti. Razlika je samo što se kod tog rezultata u prvom setu Jankovićeva previše opustila i dozvolila protivnici da smanji na 5:4 i čak ima šansu za poravnanje, dok u drugom delu igre naša teniserka nije sebi dozvolila takav kiks, već je rutinski privela meč kraju.

dzej

Rivalka u četvrtfinalu je omalena Japanka Misaki Doi, koja je u prve dve runde nadigrala dve bolje rangirane teniserke, Andreu Petković i Denisu Alertovu. Protiv četvrte "kosturašice" iz Nemačke bilo je 7:5, 2:6, 7:5 za Doi, iako je Andrea dva puta imala prednost brejka u odlučujućem setu. Ipak, devojka rođena u Tuzli na kraju je popustila pred naletima uporne Japanke.

Lakše je do pobede Doi došla u drugoj rundi protiv Alertove - 7:5, 6:2. Čehinju smo zapamtili na turniru u Gvangžuu, kada je došla do svog prvog finala u karijeri, senzacionalno pobedivši Simonu Halep i Saru Erani, ali proitv Jelene nije bilo šansi u borbi za titulu, Denisa je uzela samo dva gema (2:6, 0:6).

Jankovićeva vodi sa 2:0 u međusobnom skoru sa Doi. Na travi Birmingema 2012, Jelena je slavila sa 6:3, 6:4, a prošle godine na Otvorenom prvenstvu Australije takođe nije izgubila set - 6:1, 6:2. Srpska teniserka je tačno 70 mesta bolje rangirana (22. je, Doi 92).

anusa

Ana Ivanović je doživela još jedan neprijatan poraz, iako se zaista hrabro borila do samog kraja. Lakša povreda i par očajnih sudijskih odluka doprinele su da srpska teniserka izgubi od raspoložene Belgijanke Alison van Ujtvank - 4:6, 7:6 (7:5), 5:7.

Ivanovićeva je mogla da izgubi već nakon dva seta, jer je imala brejk zaostatka u finišu druge deonice (3:4), kao i nepovoljan rezultat na promeni strana u taj-breku (2:4). Međutim, Ana je tada, na rubu poraza, odigrala izuzetno hrabro i agresivno i sa četiri poena zaredom (6:4) preokrenula 13. gem u svoju korist i došla do izjednačenja u setovima. Borila se naša najbolja teniserka dobro i u odlučujućem setu, iako ju je mučila povreda kolena. Ipak, poklekla je u finišu, malo svojim, a više greškama sudije u stolici iz Hrvatske, koja je katastrofalno vodila duel i imala veliki broj pogrešnih procena.

Još jednom se pokazala neophodnost "oka sokolovog" na svim turnirima, jer gde nema kompjuterske provere, greške arbitara itekako mogu da odluče pobednika meča, kao što je i ovde bio slučaj.

Ivanovićka je bila druga "kosturašica" u Luksemburgu, pa je njenom eliminacijom Jelena, kao peti nosilac, sada u ulozi prvog favorita turnira. Od nosilaca je drugu rundu "preživela" još samo Čehinja Barbora Zahlavova Štricova (7).