Blog

ZAVRŠEN AUSTRALIJEN OPEN 2017: Trijumf veterana, Rodžer Federer i Serena Viljams do novih rekorda

ZAVRŠEN AUSTRALIJEN OPEN 2017: Trijumf veterana, Rodžer Federer i Serena Viljams do novih rekorda

Posle neočekivanih eliminacija Novaka Đokovića i Endija Marija u ranoj fazi turnira, u finalu ovogodišnjeg Australijen Opena viđen je teniski klasik Rodžer Federer - Rafel Nadal. Uspešniji je bio legendarni Švajcarac - 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3, koji je tako stigao do svoje 18. Gren slem titule.

Iako će u avgustu napuniti 36 godina i zbog povrede nije bio deo ATP tura još od prošlogodišnjeg polufinala Vimbldona, veteran Federer je pokazao da ne samo da ne namerava da se penzioniše, već da je sposoban da i u poodmaklim teniskim godinama osvaja velike trofeje.

Legendarni Rodžer je peti put slavio na Otvorenom prvenstvu Australije (najbolji je bio i 2004, 2006, 2007, 2010), a "Gren slem punoletstvom" još više je odmakao glavnim pretendentima na epitet najboljeg tenisera u istoriji, upravo Nadalu (14) i Đokoviću (12).

Rafa je takođe propustio veliku priliku i da se na jedinstven način upiše u anale "belog sporta", kao jedini u Open eri sa po dve titule na sva četiri najveća turnira.

Finalni meč bio je veoma neizvestan i zanimljiv, viđen je dobar tenis, ali ne na nivou prethodna tri Gren slem finala koja je Federer igrao i izgubio od Novaka (Vimbldon 2014-15. i US Open 2015).

Švajcarac je dominirao u prvom setu, u kom velikom rivalu nije dozvolio nijednu brejk šansu, a u sedmom gemu je iskoristio jedinu krizu Nadala u uvodnoj deonici i odmah mu oduzeo servis, a zatim rutinski sačuvao stečenu prednost od kraja - 6:4. Međutim, u nastavku je Majorčanin znatno podigao nivo igre, a Rodžer je počeo da greši, pa je bio na pragu katastrofe u drugom delu igre. Vodio je Španac sa 0:4, imao servis da povede sa 0:5 i potpuno dotuče protivnika, ali nije Rafael bio na svom najvišem nivou u ovom duelu, posustao je i dozvolio Federeru da vrati jedan brejk i koliko-toliko se konsoliduje. Izgubio je ipak taj set "sajdžija" sa 3:6, ali je sa mnogo većim samopouzdanjem ušao u narednu deonicu, nego da je poražen sa 1:6 ili 0:6.

Daleko agresivnije je krenuo "Fedeks" u trećem setu, lako stigao do 40:0 u uvodnom gemu, a onda je neočekivano ušao u novu seriju grešaka. Četiri poena je nanizao teniser sa Balearskih ostrva, preokrenuo situaciju i imao čak tri brejk lopte, ali nijednu nije uspeo da iskoristi, jer je svaki put kada je bio suočen sa ponorom Federer uspeo da pogodi as i tako spase "živu glavu". Ovo je bio jedan od presudnih gemova u finalu, jer je posle teško dobijenog gema Rodžer zaigrao kao preporođen i prosto pregazio Španca do kraja ovog perioda igre. Dobio je Švajcarac set sa 6:1, a umalo i "sa nulom", jer je u jedinom gemu koji je Nadal uzeo, imao tri brejk prilike.

Međutim, veoma loše je odigrao 17. nosilac u četvrtoj deonici. Poražen je 3:6, a moglo je biti i ubedljivije da je Majorčanin realizovao još nekoliko brejk šansi koje je imao.

Posle medicinskog tajm-auta "čiče" Federera i ranog brejka u petom setu (0:2), delovalo je da je stari as pred porazom, pogotovo ako se zna njegov katastrofalan međusobni skor sa Rafom (11-23 pre ovog finala). Međutim, kod 1:3 u odlučujućem setu pet godina mlađi Španac neočekivano posustaje i švajcarska legenda preokreće finale u svoju korist dobivši pet poslednjih gemova - 6:3 i 3:2 u setovima. Jeste da je momak iz Manakora imao teško polufinale i gotovo petočasovnu borbu sa Grigorom Dimitrovom, ali i Rodžer je takođe odigrao maraton od pet setova sa Stenom Vavrinkom, tako da pad devetog "kosturaša" na fizičkom i psihičkom planu svakako nije nešto što je ranije viđano u ovako važnim duelima.

Sve u svemu, prilično neočekivan rasplet ove drame, jer "Fedeks" nije pobedio Nadala na nekom Gren slemu još od Vimbldona davne 2007, dakle gotovo deceniju. Ipak, posle godina prepunih bolnih poraza, očigledno je Rodžer ovu priliku shvatio kao "poslednji voz" da još jednom podigne pobednički pehar na nekom Gren slemu, odigrao je u trenucima odluke maksimalno riskantno, napadački, kockao se i ovoga puta mu se to itekako isplatilo.

I kod dama je viđeno jedno "retro" finale. Kao da nas je vremeplov vratio u davnu 2003. godinu, kada su u finalu Melburna prvi put igrale Venus i Serena Vilijams, a i epilog je bio isti - još jedna pobeda i titula za mlađu od sestara. Serena je ove godine slavila sa 6:4, 6:4, u meču koji nije bio toliko dosadan, kako obično zna da bude sestrinski okršaj Amerikanki.

Mlađa Vilijamsova je tako potvrdila da je najbolja teniserka svih vremena, pošto je osvojila rekordni 23. Gren slem trofej i tako pretekla Štefi Graf, koja je u Open eri slavila 22 puta na nekom od četiri najveća turnira u tenisu. Ispred Serene je, doduše, još uvek Margaret Kort  po ukupnom broju Gren slem titula (24), no neumesno je porediti trofeje iz vremena amaterizma i drvenih reketa, kada se igralo "za šaku dolara", sa današnjim gladijatorskim borbama na teniskim terenima širom sveta.

Uostalom, teško je verovati da mlađa Vilijamsova neće preteći i taj rekord Kortove. Jer, iako ima 35 i po godina, baš kao i Federer, američka veteranka je za klasu ispred konkurencije. To je Serena pokazala i time što se, po ko zna koji put, ponovo vratila na teniski tron, pretekavši na WTA listi prošlogodišnju šampionku i doskorašnju "kraljicu" Anželik Kerber, koja je ove godine totalno razočarala u Australiji.

Ovo je čak sedma titula mlađe Vilijamsove na najmanjem kontinentu. Isto toliko puta je slavila i na Vimbldonu, a jednom manje na US Openu. Preostala tri Gren slema Serena je osvojila u svom omiljenom gradu, Parizu, na svojoj najneomiljenijoj podlozi, šljaci.

Godinu dana starija Venus (36), poražena je osmi put u svom 15. Gren slem finalu. Ovo je "crnoj Veneri" prva borba u finalu jednog od četiri najprestižnija turnira u "belom sportu" još od davne 2008, kada je slavila na Vimbldonu.

Šta reći o ostatku teniskog karavana kod dama, kada legendarne sestre ovako dominiraju u poznim teniskim godinama nad protivnicama, od kojih bi mnoge mogle da im budu kćerke?! Nekada su Martina Hingis, Monika Seleš, Štefi Graf i mnoge druge legende "belog sporta" još kao tinejdžerke postajale Gren slem šampionke, a danas imamo "talente" u 25. godini...

U finalu muškog dubla pomalo neočekivan poraz još jednih američkih legendi, blizanaca Brajan. Braća su izgubila sa 5:7, 5:7 od četvrtih nosilaca, Finca Kontinena i Australijanca Pirsa.

U igri ženskih parova slavila je američko-češka kombinacija Betani Matek Sends - Lucije Šafaržova protiv češko-kineskog tandema Andrea Hlavačkova - Šaui Peng sa 2:1 u setovima (6:7, 6:3, 6:3).

Na kraju, u finalu miksa desilo se poprilično iznenađenje. Američko-kolumbijski mešoviti par Ebigejl Spirs - Huan Sebastijan Kabal veoma lako je savladao velike favorite, druge nosioce, Saniju Mirzu i Ivana Dodiga. Indijsko-hrvatski miks poražen je za svega sat i četiri minuta igre sa 6:2, 6:4.

Blog Kategorije
Arhiva
Slučajan izbor