Blog

EVROPSKO PRVENSTVO U VATERPOLU: Srbija lako do novog finala, Grci ubedljivo poraženi

Vaterpolo reprezentacija Srbije je u finalu Evropskog prvenstva u Beogradu! Nije bilo apsolutno nikakvih problema u polufinalu protiv Grčke, još jedan izuzetno ubedljiv trijumf naše reprezentacije - 13:7 (4:3, 2:0, 4:1, 3:3). To je treće uzastopno finale na Evropskim šampionatima u vaterpolu za Srbiju, obezbeđena je srebrna medalja. Naravno, očekuje se treća titula u nizu i het-trik zlatnih odličja za naše asove na šampionatima "Starog kontinenta" .

Kao po običaju, srpski vaterpolisti su imali nešto sporiji start i Grci su ravnopravno parirali u uvodnoj deonici, koju su držali u egalu do samog finiša (3:3), a na prvu pauzu se otišlo sa golom viška za naše (4:3). Već u drugoj četvrtini videlo se da Heleni nemaju snage da izdrže silovit ritam naših asova, koji su ih prosto "udavili" u bazenu Arene. Moćna srpska odbrana nije dozvolila rivalu niti jednom da zatrese mrežu Branislava Mitrovića u ovom periodu, iako su Grci imali puno šansi sa igračem više, a poznato je da su izuzetno jaki u tom segmentu igre. Na drugoj strani, dva pogotka srpskih vaterpolista, pa se na veliki odmor otišlo sa ubedljvih 6:3.

fica filip

U trećem kvartalu, prava "rapsodija u plavom". Srpski "delfini", koji su u ovom duelu imali plave kapice, nemilosrdno rešetaju gol Grka iz svih pozicija, prednost raste iz minuta u minut, do 10:4. Fantastično izdanje naših asova u trećoj četvrtini učinilo je igrače našeg protivnika tako nemoćnim, da se činilo da će Grci pretrpeti pravu katastrofu. Na njihovu sreću, u poslednjem periodu igre došlo je do malog opuštanja srpskih vaterpolista, pa su naši rivali prišli dva puta i na četiri gola razlike (10:6 i 11:7), ali posle par izmena našeg selektora vratili smo se u pravi ritam i na kraju slavili sa ubedljivih 13:7.

Svi naši igrači su pružili jako dobru partiju, a pogotovo centar Duško Pijetlović. Ne samo da je bio najefikasniji pojedinac meča (tri gola, koliko i Filip Filipović), već je prosto "uništavao" grčku odbranu i iznudio ogroman broj isključenja.

pijetlovic dule

Posle meča, kapiten Živko Gocić je izjavio:
"Drago mi je da smo odigrli još jedan fenomenalan meč  i obezbedili još jednu medalju za našu vaterpolo kuću. Već sada smo napravili sjajan rezultat. Ključ je bio u našoj agresivnosti  Pred kraj druge četvrtine Grci su počeli da padaju i mentalno i fizički. Finale je finale... S kim god se sretnemo biće teško."

Naš prvi golman Branislav Mitrović je odlično branio protiv Grka. Posle meča nije krio zadovoljstvo:
"Dobro smo se pripremili i našli rešenje za grčki napad. Odbrana sa igračem manje je bila izvanredna i iz takve defanzive
je proistekao početak svakog našeg napada, koji je bio na visokom nivou. Sve čestitke ekipi i publici. Bilo je divno igrati u ovom ambijentu."

andro

Protivnik u finalu je pobednik današnjeg drugog polufinala Crna Gora - Mađarska. Oba tima su briljirala u četvrtfinalnim duelima i ubedljivo savladali favorizovane rivale, Crnogorci Italijane sa 10:7, a Mađari Hrvate 8:5. Očekuje se izuzetno tvrd i neizvestan meč. Od poslednjih šest duela Crne Gore i Mađarske samo jednom se desila pobeda od dva gola razlike, svi ostali mečevi su završeni minimalnim trijumfom jedne od ekipa. Tri puta je slavila Mađarska, dva puta Crna Gora, a jednom je bilo nerešeno, uz slavlje naših severnih suseda nakon izvođenja peteraca.

Finalni meč je igra u subotu, sa početkom od 17,45 časova.

Nažalost, srpske vaterpolistkinje nisu uspele da izbore četvrto mesto u grupi i prolaz u četvrtfinale. U meču odluke naša reprezentacija je poražena od Francuske - 6:7 (3:2, 0:0, 1:3, 2:2).

Srpkinje su na ovom prvenstvu zabeležile pobedu nad Hrvatskom (8:4), zabeležile dva ubedljiva poraza protiv velikih favorita Italije i Španije (3:19, 6:21), a odigrale egal mečeve sa Nemačkom (13:14) i Francuskom.

Presudio je nesrećan poraz u prvoj utakmici sa Nemicama, kada je primljen gol iz kontre 20 sekundi pre kraja duela.

Ipak, bez obzira na eliminaciju, devojkama ne treba ništa zameriti, jer naš ženski vaterpolo sport tek kreće uzlaznom putanjom i bolji rezultati se mogu očekivati tek za nekoliko godina.