Blog

KVALIFIKACIJE ZA SVETSKO FUDBALSKO PRVENSTVO: Prvi poraz Srbije, meč odluke sa Gruzijom u Beogradu

Srpski fudbaleri nisu iskoristili prvu meč loptu za odlazak na Mundijal u Rusiji. Naša reprezentacija poražena je u Beču od Austrije - 3:2 (1:1) i pored činjenice da smo igrali praktično na domaćem terenu, jer je bilo više srpskih navijača nego "jodlera".

Bilo je to ubedljivo najslabije izdanje izabranika Slavoljuba Muslina u ovim kvalifikacijama. Da nije bilo raspoloženog Vladimira Stojkovića na golu, mogli smo da pretrpimo pravu katastrofu, koliko je očajna bila naša odbrana.

I pored katastrofalne igre, uspeli smo da izjednačimo par minuta pre kraja meča, ali ni to nije bilo dovoljno da izbegnemo prvi poraz, pošto smo primili retko glup gol na isteku regularnog vremena.

A sve je počelo baš kako treba i kako smo se nadali. Povela je Srbija u 11. minutu golom Luke Milivojevića, posle prilično loše intervencije uspavane odbrane domaćina. Međutim, savršen start ovoga puta nije značio i hepi-end, jer su naši najbolji fudbaleri učinili sve da poklone pobedu Austriji. Gomila grešaka u odbrani, poklonjenih lopti kako na sredini terena, tako i u blizini gola Stojkovića, učnila je da Austrijanci stvore sijaset izuzetno povoljnih prilika, iz kojih su postigli "samo" tri pogotka, a mogli su bar 5-6.

Domaćin je poravnao rezultat već u 25. minutu. Prilično bezvezna akcija, nalik nekoj iz nižerazrednih ostvskih liga - dubinka lopta sa sredine terena koju je uputio Ganac sa austrijskim pasošem, Kevin Danso, došla je do brzonogog Gvida Burgštalera koji je protrčao pored naših užasno sporih defanzivaca kao "pored turskog groblja", izašao sam pred nemoćnog Stojkovića i lagano plasirao loptu u mrežu.

Nastavila se inicijativa domaćina, ređale su se šanse za Austriju i dobre odbrane Stojkovića.

Duvala je žestoka "promaja" ispred gola naših, bili smo "šuplji" kao "švajcarski sir". Svi naši defanzivci delovali su kao da su "pali s Marsa", iskusni Ivanović, Kolarov, Rukavina, Nastasić, Milivojević, a pogotovo izgubljeni u vremenu i prostoru Stefan Mitrović, "nadmetali" su se u kiksevima, konstantno "testerišući" živce mnogobrojnim srpskim navijačima iz Austrije i drugih evropskih zemalja, koji su prešli dalek put i platili skupe ulaznice da bi se "čudom načudili" totalnoj konfuziji u zadnjoj liniji Srbije.

Nekim čudom uspeli smo da sačuvamo mrežu i odemo na veliki odmor sa superpovoljnih 1:1, imajući u vidu našu bednu igru.

U nastavku, konstantan pritisak domaćina jednostavno je morao da urodi plodom.

Najbolji igrač utakmice, Srbin u dresu "jodlera" Marko Arnautović u 76. minutu zakucao je loptu u mrežu zemlje svog porekla, ali nije proslavio pogodak, kako je i obećao pre utakmice.

Prethodno je ovaj robusni napadač u više navrata stavio na muke "velikog Vladimira", ali je naš čuvar mreže na volšeban način držao Srbiju u igri.

Delovalo je da smo daleko od Rusije, kada je naš najbolji igrač na ovom meču, Nemanja Matić, u 83. minutu iskoristio smušenost odbrane rivala  i zakucao loptu u mrežu sa svega par metara za 2:2 i nadu u preokret.

Nažalost, nismo znali da iskoristimo šok Austrijanaca zbog primljenog kiks gola, baš suprotno. Umesto da dotučemo grogiranog protivnika, mi im smo dozvolili da se povrate u život i u 89. minutu stigla je zaslužena kazna. Luis Šaub je želeo da centrira i prigra raspoloženog Arnautovića, ali je Marko odličnom fintom šuta zbunio Stojkovića, koji je otišao u jednu, a centrirana lopta produžila u drugu stranu, u našu mrežu, za konačnih 3:2 za domaćina.

Pošto je Vels slavio u Gruziji sa 1:0, a Republika Irska kod kuće sa 2:0 protiv Moldavije, u putniku u Rusiju odlučiće mečevi u ponedeljak. Srbija u Beogradu dočekuje Gruziju i neophodna joj je pobeda da se plasira na Mundijal.

U slučaju novog kiksa, Muslinovi puleni imaju bar obezbeđen baraž, jer će Irci i Velšani u direktnom duelu odlučiti ko otpada.

Ako bi se nekim slučajem okršaj dve ostrvske reprezentacije završio nerešeno, čak i remi bi Srbiju mogao da odvede na Mundijal naredne godine.

Svakako da o takvim varijantama ne treba ni da razmišljamo, jer još uvek držimo sve u svojim rukama i pobeda nad Gruzinima je jedina prava opcija.