Blog

OLIMPIJSKE IGRE U RIO DE ŽANEIRU - 14. DAN: Renesansa Srbije, prava lavina naših medalja

Fantastičan preporod srpskog olimpijskog tima u Riju. Posle početnih neuspeha, trijumfom Davora Štefaneka došlo je do velikog pozitivnog preokreta kod naših takmičara, krenula je prava lavina srpskih uspeha i osvojenih odličja.

Dve naše dame osvojile su medalje u pojedinačnim sportovima, Tijana Bogdanović srebro u tekvondou, u kategoriji do 49 kilograma, a Ivana Španović bronzu u skoku udalj.

Iako je jedina osvojila bronzanu medalju, uspeh Ivane Španović je možda i najveći. Zna se kakva je konkurencija u atletici i koliko je teško u bilo kojoj disciplini "kraljice sportova" doći do odličja na Olimpijadi. Dovoljno se podsetiti da je ovo prva atletska medalja za Srbiju (računajući i njene države prethodnice) posle čak šest decenija, dakle od Igara u Melburnu davne 1956. godine. Ivana je sa 7,08 metara postavila novi lični i nacionalni rekord Srbije, želela je zlato, ali pored Amerikanki, za koje, nažalost, ne važe ista pravila o doping kontroli kao za druge sportiste, teško je bilo učiniti nešto više od trećeg mesta.

Obezbedili smo i prvu medalju u kolektivnim sportovima. Srpske odbojkašice nadigrale su prvog favorita olimpijskog turnira, selekciju SAD, sa 3:2 i tako izborile plasman u finale.

Oduševili su i kajakaši Marko Tomićević i Milenko Zorić, koji su u trci dvoseda na 1000 metara zauzeli drugo mesto i tako došli do srebrnog odličja.

Na kraju, i naši vaterpolisti su izborili plasman u finale i tako nam doneli i drugo odličje u ekipnim sportovima. Srpski "delfini" su veoma lako pobedili Italiju, iako krajnji rezultat to ne pokazuje - 10:8. Vodili su naši sa neverovatnih 6:0, opustili se u finišu prvog poluvremena, pa se na veliki odmor otišlo sa 6:2. Posle 9:3, sve je bilo rešeno, mada je opuštanje u poslednjih par minuta meča možda bilo i preterano, ali, u svakom slučaju, naša pobeda nije bila ugrožena.

U finalu se borimo za zlato sa Hrvatskom, koja je neočekivano lako savladala Crnu Goru sa 12:8. Crnogorci očigledno nisu uspeli da se oporave od teškog četvrtfinala sa Mađarima, kada su slavili tek nakon izvođenja peteraca.

Tijana Bogdanović je u kategoriji do 49kg osvojila drugo mesto, pošto je u finalu nesrećno poražena od Južnokorejke Kim So-Hui sa 6:7. Tijana je osvojila poen za izjednačenje i produžetke, ali su sudije procenile da je vreme bilo isteklo i nisu uvažili protest trenera Dragana Jovića, tako da je, možda i nepravedno, Bogdanovićeva ostala bez prilike da se bori za "zlatni bod". Na putu do srebra je u prvom kolu savladala Abakrovu iz Azerbejdžana (3:2), u četvrtfinalu dvostruku olimpijsku šampionku Vu iz Kine (17:7) i u polufinalu Meksikanku Manarez (10:0).

Marko Tomićević i Milenko Zorić osvojili su srebrnu medalju u trci na 1.000 metara u kajaku dvosedu. Naši asovi su trku završili za 3:10,969 minuta i zamalo im je izmakla zlatna medalja. Taktički su izvanredno srpski kajakaši odvezli finalnu trku, bili su tek šesti na pola trke, a onda su krenuli u silovit finiš u poslednjem kvartalu. Prosto su pregazili sve posade, sem Nemaca, koji su im bili suviše odmakli. Da je trka imala još par metara srpski dvojac bi došao do zlata, ali i srebro je svakako ogroman uspeh.

Srbija je ostvarila još dva finala u kajaku. U finalnoj trci discipline K2 200m nastupili su Nebojša Grujić i Marko Novaković i zauzeli šesto mesto u vremenu 32,656 (samo dve desetinke slabije od bronzanih), dok je Dalma Ružičić-Benedek u finalu discipline K1 500m zauzela sedmo mesto sa rezultatom 1:55,095 minuta.

Košarkaši Srbije plasirali su se u polufinale, pošto su u četvrtfinalu rezultatom 86:83 savladali selekciju Hrvatske. Nisu briljirali srpski asovi, ali su ipak nekako došli do važne pobede nad velikim rivalom.

Protivnik srpskog tima u borbi za finale je selekcija Australije, koja nas je u grupnoj fazi pobedila sa 15 poena razlike. "Kenguri" su u četvrtfinalu deklasirali Litvaniju sa 90:64.

Nažalost, košarkašice nisu imale snage da ponove partiju protiv Australijanki. Naše herione su u polufinalu ubedljivo poražene od Španije - 54:68, pre svega zbog loše igre u napadu. Srpkinje će sa za bronzu boriti najverovatnije sa Francuskinjama, koje teško mogu da iznenade neprikosnovene Amerikanke.