Blog

PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 12. KOLO: Neverovatan preokret Zvezde u finišu meča u Valensiji

Crvena zvezda je nastavila seriju pobeda u Evroligi. Posle trijumfa nad Realom u Madridu i Efesom kod kuće, beogradski "crveno-beli" slavili su i na gostovanju u Valensiji - 82:86 (22:26, 16:14, 25:16, 19:30).

Košarkaši Zvezde izvanredno su odigrali prvo poluvreme, sem poslednja dva minuta, dok su u prvih 13 minuta drugog poluvremena bili katastrofalni i domaćin se odlepio na velikih 13 poena razlike (72:59). Međutim, na sreću srpskog šampiona, tada je došlo do potpunog kraha španskog tima, koji je ušao u seriju promašaja i serijom 0-17 "crveno-beli" su preokrenuli meč u svoju korist.

Bio je to osmi uzastopni poraz prvaka Španije u Evroligi. Posle dobrog starta sezone i skora 3-1, Valensija je neočekivano postala "fenjeraš" najkvalitetnijeg evropskog klupskog takmičenja. Sem velikih problema sa povredama igrača, čini se i da se novi trener, Baskijac Čus Vidoreta, dugogodišnji prvi stručnjak Bilbaoa, a prethodne dve sezone Tenerifa, nije snašao na klupi nešto većeg kluba. Vidoreta gotovo da nije ni reagovao kada je njegovim pulenima "upla voda u uši" i kada je Zvezda od gotovo izgubljene utakmice došla do velike pobede.

Još jednom je ubedljivo najbolji igrač Zvezde bio Džejms Feldin, koji je u neverovatnoj formi. Ubacio je Amerikanac (koji je nastupao i za reprezentaciju Dominikanske Republike) 26 koševa (8/10 dvojke, 0/4 trojke, 10/10 slobodna bacanja), čemu je pridodao tri uhvaćene lopte i pet uspešnih dodavanja, za indeks korisnosti 31 i epitet MVP-a utakmice.

Sem fantastičnog Feldina, u timu srpskog prvaka n ije bilo mnogo raspoloženih igrača. Još jednom je epitet meč-vinera zaslužio iskusni Pero Antić, koji je najbolji bio u trenucima kad se meč lomio, u poslednjoj četvrtini. Tada je centar Zvezde sa nekoliko dobrih odbrana i "ukradenih" lopti (ukupno čak četiri u toku meča), "uništio" igrače domaćeg tima, iznudio i jedan nameran faul i tako bio generator velikog preokreta.

Zvezda je bila lošija od Valensije u gotovo svim statističkim parametrima - šutu za dva i tri poena, broju skokova i asitencija, ali presudile su izgubljene lopte domaćina i veoma sigurno izvođenje penala Fledina u neizvesnoj završnici.

Dušan Alimpijević ovoga puta je taktički bio uspešniji od kolege na klupi Valensije. Zvezda je delovala dosta dobro u odbrani u većem delu meča, sem pomenutih 15 minuta (poslednja dva prvog poluvremena i prvih 13 u drugom), tako da je posle šest uzastopnih poraza sada srpski prvak nanizao tri evroligaške pobede pa je i dalje u igri za plasman u Top 8 fazu, što je pre samo nekoliko nedelja delovalo kao "nemoguća misija".

Rezultati 12. kola: Valensija - CRVENA ZVEZDA BEOGRAD 82:86, Efes Istanbul - Baskonija Vitorija 81:82, Broze Bamberg - Olimpijakos Pirej 67:65, Unikaha Malaga - Himki Moskovska oblast 93:84, CSKA Moskva - Makabi Tel Aviv 101:86, Real Madrid - Barselona 87:75, Panatinaikos Atina - Armani Milano 80:72, Fenerbahče Istanbul - Žalgiris Kaunas 89:90.

Tabela: CSKA 10-2, Olimpijakos 9-3, Fener, PAO 8-4, Makabi, Žalgiris, Himki 7-5, Real, Baskonija, Bamberg 6-6, ZVEZDA 5-7, Barsa, Unikaha 4-8, Valensija, Efes, Armani 3-9.

U narednom kolu Zvezda gostuje u Istanbulu, kod prvaka Evrope Fenerbahčea.

Duel u Turskoj protiv čete najboljeg evropskog trenera u istoriji, Željka Obradovića igra se već u utorak, 19. decembra, sa početkom od 18,45 časova.

Sledeće nedelje igra se još jedna evroligaška runda. U četvrtak "crveno-beli" dočekuju Panatinaikos u Beogradu.

Utakmica se igra sa početkom od 19 sati.