Blog

PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 25. KOLO: Planiran poraz Zvezde, Real prejak

Košarkaši Crvene zvezde ubedljivo su izgubili utamicu 25. kola Evrolige od Reala u Madridu. "Kraljevski klub" revanširao se "s kamatom" za neugodan poraz u Beogradu. Zvezda je poražena sa 30 poena razlike - 98:68 (38:24, 25:20, 17:13, 18:11).

Beogradski "crveno-beli" prvi put u ovoj sezoni nisu imali nimalo energije u odbrani, pa su im Madriđani prosto zatrpali koš, pogađajući iz svih pozicija. Ovo se pre svega odnosi na izdanje "kraljevića" u prvom poluvremenu, u kom su dali neverovatna 63 poena, a to je cifra koju prvak Srbije često ne primi ni za celu utakmicu.

Mora se reći da je ovaj poraz, baš kao i onaj na gostovanju kod CSKA u Moskvi, bio očekivan, može se reći i planiran, ali svakako da je razlika neprijatno visoka. Ipak, takav ishod meča nije samo posledica loše igre Zvezde, nego i zaista moćne igre Reala. Naš šampion je i dalje lišen pomoći nekoliko bitnih igrača, a neki košarkaši nisu maksimalno spremni, pa nije bilo realno očekivati iznenađenje na ovom gostovanju u Španiji.

Sve je krenulo naopako po Zvezdu od samog starta meča. Izabranici Dejana Radonjića igrali su dosta dobro u napadu, ali zato odbrana gotovo da nije postojala, pa je ekipa Reala delovala nepromašivo. Sa procentom šuta iz igre domaćih od gotovo 90% nije čudo da je prvak ABA lige primio blizu 40 poena u uvodnoj četvrtini, što često beogradski "crveno-beli" ne dozvole ni za poluvreme.

Već posle prvih 10 minuta meč je praktično bio gotov. U naredne tri deonice viđena je egzibiciona igra Španaca, koji su povećavali prednost iz minuta u minut do konačnih 30 koševa razlike.

U timu domaćina nije bilo slabog mesta, timska igra pulena Pabla Lasa bila je zaista fantastična. Čak šestorica igrača imala su dvocifren učinak (Ajon, Mačiulis, Tejlor, Rendolf, Ljulj, Hanter), sa lepo raspoređenim poenima (prva trojica navedenih po 12, a druga trojica po 11 koševa) . Sa druge strane, kod Zvezde su to ostvarili samo Marko Simonović (13p) i Čarls Dženkins (10p), koji su bili i jedini koliko-toliko raspoloženi u timu našeg prvaka.

Sa procentom u šutu za dva poena od 80% (24 pogotka iz 30 pokušaja) na kraju meča, Real bi verovatno pobedio i neke od NBA ekipa. Zvezda nije bila loša u šutiranju dvojki (23/41, 56,1%), ali zato je dalekometna paljba, iza linije od 6,75 metara, bila prepuna "ćoraka" (3/19, samo 15,8%).

U svakom slučaju, ovaj poraz nije toliko bitan za Zvezdu, sada nailaze mečevi odluke. Povoljna okolnost u ovoj rundi Evrolige su porazi turskih ekipa, Efesa i Darušafake, direktnih konkurenata našeg šampiona za plasman u Top 8. Istanbulski Efes je na svom parketu neočekivano demoliran od nemačkog Broze Basketsa sa čak 19 koševa razlike (68:87), što je četi hrvatskog trenera Velimira Perasovića zasigurno poprilično poremetilo planove. Poraz drugog tima iz Istanbula, Darušafake, na gostovanju u Pireju kod Olimpijakosa (81:73), svakako je očekivan.

Rezultati 25. kola: Real Madrid - CRVENA ZVEZDA 98:68, Fenerbahče - Baskonija 74:79, Žalgiris - Panatinaikos 64:58, Barselona - Uniks 70:62, Makabi Tel Aviv - Armani Milano 92:82, Efes - Bamberg 68:87, Olimpijakos - Darušafaka 81:73, CSKA Moskva - Galatasaraj 85:69.

Tabela Evrolige nakon 25. runde: Real, CSKA 19-6, Olimpijakos 18-7, Fener 16-9, ZVEZDA, PAO, Baskonija 14-11, Efes 13-12, Darušafaka 12-13, Žalgiris 11-14, Barsa 10-15, Broze, Makabi 9-16, Galata 8-17, Uniks, Armani 7-18.

Naredni duel Zvezda igra protiv Armanija u Milanu, 16. marta, sa početkom od 20,45 časova.

To je možda i meč odluke za našeg prvaka, jer Italijani nisu loša ekipa, iako su "fenjeraši" u aktuelnom izdanju Evrolige. Zato bi bilo jako dobro da se Stefan Jović oporavi do ove utakmice, kao i još nekoliko Zvezdnih igrača koji su "roviti" i zbog toga ne mogu da daju svoj maksimum.

Rezultati 19. kola: Baskonija- CRVENA ZVEZDA 69:87, Panatinaikos - Barselona 71:65, Uniks – Fenerbahče 81:86, Žalgiris - CSKA 79:74,  Galatasaraj – Makabi 102:63, Efes - Darušafaka 93:81, Bamberg - Real 89:91, Armani - Olimpijakos 99:83.

Tabela Evrolige nakon 19. runde: CSKA, Real 14-5, Olimpijakos 13-6, Fener 12-7, ZVEZDA, PAO, Baskonija 11-8, Darušafaka 10-9, Efes 9-10, Barsa 8-11, Broze, Žalgiris, Uniks 7-12, Galata, Armani, Makabi 6-13.

Naredni duel Zvezda igra protiv atinskog Panatinaikosa, već sutra, 26. januara, u Beogradu.