Blog

ATP 500 BEČ I BAZEL: Preokret Troickog protiv Andersona, Lajović poražen od Nišikorija

Viktor Troicki uspešno je startovao na turniru ATP 500 kategorije u Beču. Naš as je, nakon preokreta, pobedio Južnoafrikanca Kevina Andersona - 4:6, 7:6 (7:5), 7:5. Bio je to drugi uzastopni trijumf Viktora nad gorostasom (203cm) iz Johanesburga, pošto je i nedavno u četvrtfinalu Čengdua Srbin bio bolji - 6:3, 7:6 (7:4). Ovogodišnji skor je 2-1 za srpskog tenisera (Anderson je slavio u Torontu), dok je ukupno u susretima na ATP turu 3-2 u pobedama za Beograđanina.

Mogao je srpski as da dobije i uvodnu deonicu, ali nije iskoristio veliku priliku u trećem gemu, kada je ima tri vezane brejk lopte 0:40 na servis Kevina). Kazna je usledila u najgorem mogućem trenutku, u desetom gemu kada je Troicki servirao za opstanak u setu. Dve brejk lopte je Viktor anulirao (15:40), ali je naredna. treća, bila kobna i sa 4:6 Anderson je stigao do vođstva od 0:1 u setovima.

Dijametralno suprotan razvoj događaja viđen je u drugom setu. Sada je Južnoafrikanac imao kolosalnu priliku da prelomi meč u svoju korist. U drugom gemu imao je Kevin 0:40, ali je Viktor uspeo da se izvuče iz te mat pozicije i poravna na 1:1 u gemovima. U ovom setu nije bilo brejka, iako je srpski teniser zapretio u čak četiri navrata. Tako se stiglo do taj-breka. Troicki je poveo sa 3:0, Anderson uzvratio (3:3), ali je u 12. poenu Viktor novim mini-brejkom uspeo da dođe i do seta (7:5).

Veoma sličan bio je i treći, odlučujući set. Čak 11 gemova u ovom periodu igre prošlo je čak i bez brejk šanse, a prva prilika ukazala se Viktoru u 12. gemu i on ju je oberučke prihvatio i iskoristio. Ta jedina brejk lopta odlučila je ujedno i set i meč - 7:5 za našeg igrača i plasman u drugo kolo posle teške pobede od 2:1 u setovima. Meč je potrajao čak dva sata i 20 minuta, što je vrlo neobično za ovako dobre servere.

Solidni rezultati u poslednje vreme Viktora su vratili u prvih 30 (trenutno je 28. na ATP listi), dok je Anderson ove godine prilično loš i trenutno je tek na 52. mestu.

Dušan Lajović nije imao sreće sa žrebom na turniru iste, ATP 500 kategorije u Bazelu. Duci je već u prvoj rundi naleteo na petog tenisera sveta i trećeg nosioca, Japanca Keja Nišikorija, i poraz je bio neizbežan - 5:7, 1:6.

Dobro je igrao momak iz Stare Pazove u uvodnoj deonici. Prvih 11 gemova nije bilo nijedne prilike za oduzimanje servisa, ali je, nažalost, u gemu koji je mogao da mu donese igranje taj-breka, Lajović malo popustio. Favorit je znao da iskoristi taj trenutak i dođe do brejka, a time i do seta (5:7).

Ovakav rasplet prvog seta je deprimirao Dušana, koji je potpuno pao u nastavku. Gubio je srpski igrač sa 0:5 i sve što je Lajović uspeo da uradi bilo je da dođe do počasnog gema (1:6).